II. Dünya Savaşı Türkiye'sinde İngiliz propaganda aracı olarak Cephe dergisi
Cephe magazine as an English propaganda instrument in Turkey during the Second World War
  1. Tez No: 399391
  2. Yazar: İSMAİL ŞÜKÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANEM YAMAK ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Political Science, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
II. Dünya Savaşı, belirli bir zaman diliminde milyonlarca insanın ölümüne sebep olduğu için en son küresel felakettir. Türkiye, I. Dünya Savaşı'ndan farklı olarak, bu savaşta yer almamıştır. Türkiye, savaş dışı olmasına rağmen, savaşın zihinsel cephesi olan propagandanın çarpışma alanına dönmüştür. Müttefik ve mihver ülkeleri savaş sırasında Türkiye'de aşırı bir şekilde propaganda faaliyetleri yürütmüşlerdir. Her iki taraf da Türk insanını ve özellikle de Türk elit bürokrasisini Türkiye'nin tarafsızlığını bozması için etkilemeye çalışmıştır. Bu noktada ''Cephe Dergisi'' Türkiye'deki yoğun Alman propagandasına karşı İngiliz basılı propagandasının bir aracıydı. Bu çalışmada Türkiye'deki İngiliz propagandası Cephe bağlamında analiz edilmeye çalışıldı. Bu durumda propaganda kavramının farklı boyutları birinci bölümde incelendi. Sonrasında propagandanın savaşta ve uluslararası ilişkilerdeki kullanımı, II. Dünya Savaşı'nın seyri, savaş sırasındaki Türk dış politikası ve Türkiye'deki Alman ve İngiliz propagandası ikinci kısımda içeriğe dâhil edildi. Son olarak Cephe Dergisi önceki bölümlerdeki teorik ve tarihsel bilgilerin yardımıyla üçüncü bölümde analiz edildi. Farklı propaganda temalarına sahip olması sebebiyle Cephe'nin çok işlevli bir propaganda aracı olduğu sonucuna varıldı. Bu sebeple İngiliz propaganda mekanizması kendi tezlerini farklı boyutlardan anlatmak için bu dergiyi kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Second World War was the last global disaster as it caused millions of people's death in a limited time. Turkey, unlike the First World War, was not a combatant in this war. Although she was out of the war, she became a battlefield of propaganda which was the mental sphere of the warfare. Allies and axis used propaganda in an extreme way in Turkey during the war. Both sides tried to influence Turkish people and especially elite bureaucracy in order to break her neutrality. At this point ''Cephe Magazine'' was a printed British propaganda instrument against the intense German propaganda in Turkey. In this study it was tried to analyze the British propaganda in Turkey in the context of Cephe Magazine. In this respect the concept of propaganda was examined in different dimensions at the first chapter. Then the usage of propaganda in war and international relations, the course of the Second World War, Turkish foreign policy during the war and lastly German and British propaganda in Turkey were included in the second chapter. Finally Cephe Magazine was analyzed in the third chapter with the help of the theoritical and historical information in the previous parts. It was concluded from the study that Cephe was a multifunctional propaganda instrument as it has various propaganda themes. For this reason British propaganda mechanism used it in order to argue for British thesis from differents aspects during the war.