BİST'teki endekslerin volatilitelerinin karşılaştırmalı analizi: BİST kurumsal yönetim, BİST 100, BİST 50 ve BİST 30 Endeksleri üzerinde bir uygulama
Comparative analysis of the volatility of the indexes in ISE; an application on BIST corporate governance, BIST 100, BIST 50 and BIST 30
  1. Tez No: 399411
  2. Yazar: ÖZKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmanın“Kurumsal yönetim ilkelerini benimseyen ve uygulayan firmaların hisse senetlerinden oluşan Kurumsal Yönetim Endeksi'nin volatilitesi BİST 100, BİST 50 ve BİST 30 endekslerinin volatilitesine göre daha düşüktür”şeklindeki temel hipotezi; ARCH, GARCH, EGARCH ve TGARCH modelleri kullanılarak 31.08.2007 – 31.12.2013 tarihleri arasında BİST Kurumsal Yönetim, BİST 100, BİST 50 ve BİST 30 endekslerine ait 1592 adet günlük veri kullanılarak E – Views 8 ekonometri paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre BİST Kurumsal Yönetim Endeksi'nin volatilitesi (0.0004142119) ele alınan diğer endekslere nazaran en düşük volatilite olduğundan çalışmanın temel hipotezi“Kurumsal yönetim ilkelerini benimseyen ve uygulayan firmaların hisse senetlerinden oluşan Kurumsal Yönetim Endeksi'nin volatilitesi BİST 100, BİST 50 ve BİST 30 endekslerinin volatilitesine göre daha düşüktür”doğrulanmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen diğer sonuçlara göre BİST 30 Endeksinin volatilitesi ele alınan endeksler içerisinde en yüksek volatiliteye sahip endeks olarak belirlenmiştir. Analizler sonucunda elde edilen“α”ve“β”parametrelerine göre endekslerde meydana gelen şokların kalıcılığının çok uzun olmamakla birlikte bir müddet sürdüğü gözlemlenmiştir. Endekslerde yaşanan volatilitenin yarılanma süreleri genellikle 30 gün civarında belirlenmiştir. Fakat volatilite yarılanma sürelerinin endekslerde birbirinden farklı olması piyasalar arasında arbitraj imkanın var olduğunu göstermektedir. Yapılan analizler neticesinde yatırımcıların finansal piyasalardaki yatırım kararlarını daha güvenilir şartlarda almalarına imkan veren sonuçlar elde edilmiştir. Bu sayede bu çalışmanın sonuçları finansal piyasalarda yatırım yapmak isteyen yatırımcılara bir öncü gösterge olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main hypothesis of this study, which is“The volatility of the ISE Corporate Governance Index that consists of stocks of firms to adopt and implement the principles of corporate governance, is lower than the volatility of ISE 100, ISE 50 and ISE 30 indexes”, was analyzed using ARCH, GARCH, EGARCH and TGARCH model by E-Views econometric modeling programs. Between 31.08.2007–31.12.2013, 1592 daily datas that belong to ISE Corporate Governance, ISE100, ISE50 and ISE30 indexes were used for analysing. According to obtained results, the volatility of ISE Corporate Govarnence Index (0.0004142119) is the lowest volatility against the other indexes. Thus the main hypothesis of the study, which is“The volatility of the ISE Corporate Governance Index that consists of stocks of firms to adopt and implement the principles of corporate governance, is lower than the volatility of ISE 100, ISE 50 and ISE 30 indexes”, was confirmed. According to other results that obtained under study, ISE 30 index volatility has been identified as the highest volatility in the indexes that analyzed. According to“α”and“β”parameters, that obtained as a result of analysis, the persistence of shocks occuring in indexes takes for a while but not too long. Half-life of volatility experienced in the index is usually determined as 30 days. But the different half-life of volatility of indexes shows that there are arbitrage opportunities in stock markets. According to the analysis result, which allows financial investors to take investment decisions in more reliable conditions, were obtained. Thus, the results of this study will be a leading indicator for investors that wishing to invest in financial markets.