Halka açılma sürecinin firma değerlemeleri ve değerleme sürecine ilişkin karşılaştırmalı bir araştırma
A comparaiive research of public offering process on firm valuation and valuation process
  1. Tez No: 447944
  2. Yazar: MUSTAFA İLKER ORMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA MORTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Halka arz sürecinin en önemli adımlarından biri firma değerinin doğruya en yakın şekilde tespit edilmesidir. Firma değerinin doğru bir şekilde tespit edilmesi olası yatırımcıların hisse senetlerine olan talebini artırarak halka arz işleminden beklenen getiriyi olumlu yönde etkileyecektir. Halka arz işleminde şirketin değerinin belirlenmesi için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu çalışmada firma değerleme yaklaşımları ayrıntılı bir şekilde incelenerek halka arz sürecinde firma değerinin doğru tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca elde edilen sonuçlar BİST'teki verilerle karşılaştırılarak, hangi değerleme yaklaşımının piyasa değerine yakın sonuçlar verdiğini tespit etmek çalışmanın amacıdır. Bu amaç doğrultusunda 31/12/2009 tarihinden sonra halka arz edilen BİST şehir endekslerine dâhil olan 8 firma analiz edilmiştir. Söz konusu firmaların 2009-2015 yılları arasındaki değerleri çeşitli değerleme yaklaşımlarına göre ölçülerek piyasa verileriyle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak firma değerleme yaklaşımlarının birbirinden önemli ölçüde farklılıklar gösterdiği, firmanın gerçeğe en yakın değerinin tespit edilebilmesi için birden fazla yöntemin kullanılarak firma değerinin tespit edilmesinin daha yararlı olacağı ve halka arz işleminin firma değerini artırdığına veya azalttığına yönelik olarak bütün değerleme yaklaşımlarında birbirini destekleyen sonuçlara ulaşılamamıştır. Bu çalışma halka arz sürecinde şirket değerinin doğru bir şekilde ölçülebilmesi için önemlidir. Bu bağlamda çalışmanın firma değerleme ve halka arz konularında literatüre az da olsa katkı yapacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important steps in the public offering process is to determine the firm value nearest to the right value. Correctly identifying the firm value will increase the demand for potential investors' stocks and affect the expected positive impact on the public offering. A number of different methods are used to determine the value of the company in the public offering process. In this study, it is aimed to determine firm value correctly in the public offering process by examining firm valuation approaches in detail. Moreover, by comparing the results obtained with the data in the (Borsa İstanbul) BIST, it is aimed to try to determine which valuation approach gives the results close to the market value. For this purpose, 8 firms included in the BİST city indexes that listed after 31.12.2009 were analyzed. The values of firms in 2009-2015 are measured by various valuation approaches and compared with market data. As a result, it is not possible to reach mutually supportive results in all appraisal approaches. İn which the appraisal approaches of firms show significant differences from each other, that it is more useful to determine firm value by using more than one method in order to determine closest appraisal value of the company and that public offering process increases or decreases company value. This study is important in order to accurately measure company value in the public offering process. In this context, it is thought that this study will contribute to the literature in terms of the valuation of firms and its public offering process.