Türkiye'de döviz kuru riski: BİST 100'de işlem gören sanayi alt sektör endekslerinin forex betalarının ölçümü
The exchange rate risk in Turkey: Measurement of forex betas of industrial sub-sector indices traded on BIST100
  1. Tez No: 719659
  2. Yazar: ÇAĞLA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞUKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Döviz kuru, ekonomik belirsizliklerin artış gösterdiği bir ortamda ekonomideki en önemli göstergelerden biridir. Kurda meydana gelen değişim geniş perspektiften bakıldığında ekonomileri etkilediği kadar işletmeler ve sektörleri de doğrudan etkilemektedir. Kur riski, gelecekte oluşabilecek beklenmedik döviz kuru dalgalanmaları sebebiyle işletmelerin ve sektörlerinin mali durumunda ortaya çıkan olumsuz etkidir. Bu çalışmada, ABD Doları ve Euro para birimleri açısından BIST'teki sanayi alt sektör hisse senedi endekslerinin döviz kuru duyarlılıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Ocak 2013-Aralık 2019 dönemi aylık verileri baz alınmış olup; gıda, odun-kağıt&baskı, kimya, taş-toprak, tekstil, ana metal sanayi ve metal eşya-makine şeklinde 7 alt sektör hisse senedi endeks getirileri temel alınmıştır. Döviz kuru duyarlılığı basit regresyon analizi ile ABD Doları ve Euro kuru için ayrı ayrı test edilmiştir. Bulgular; ABD Doları açısından 5 alt sektörde, Euro açısından ise sadece 2 alt sektörde istatistiksel olarak anlamlı sonuç elde edildiğini göstermektedir. Anlamlı sonuç elde edilen tüm alt sektör endekslerinin negatif forex betaya sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Exchange rate is one of the most important indicators in the economy in an environment where economic uncertainties increase. When viewed from a broad perspective, the change in the exchange rate directly affects businesses and sectors as much as it affects economies. Currency risk is the negative impact on the financial situation of businesses and sectors due to unexpected exchange rate fluctuations that may occur in the future. In this study, it is aimed to determine the exchange rate sensitivities of industry sub-sector stock indices in BIST in terms of US Dollar and Euro currencies. Within the scope of the study, monthly data for the period of January 2013-December 2019 were taken as a basis; 7 sub-sectors such as food, wood-paper&printing, chemistry, stone-soil, textile, basic metal industry and metal goods-machinery are based on stock index returns. Exchange rate sensitivity was tested separately for US Dollar and Euro rates with simple regression analysis. Results show that statistically significant results were obtained in 5 sub-sectors in terms of US Dollar and only 2 sub-sector in terms of Euro. It has been concluded that all sub-sector indices with significant results have negative forex beta.