Shadow economy over the business cycle: How do formal and informal cycles interact?
Kayıt dışılığın ekonomik dalgalanmalar üzerine etkisi: Kayıt dışı ekonomi ile kayıt altındaki ekonominin etkileşimi
  1. Tez No: 399430
  2. Yazar: SERDAR BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHUN ELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle iki sektörlü genel denge modeli üzerinden 15 gelişmiş ülke ekonomisinin 1960-2010 yılları arasında her bir çeyrek için kayıt dışı ekonomi seviyesi tahmin edilmiştir. Bu sayede, literatürdeki çeyrek dönemler için sunulmuş en geniş kayıt dışı ekonomi seviyesi verisi oluşturulmuştur. Daha sonra, bu veri kullanılarak söz konusu dönemde veri setindeki ülkelerin her biri için kayıt dışı ekonomi ile kayıt altındaki ekonomi arasındaki etkileşim ampirik olarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre kayıt dışı ekonomi seviyesinin, kayıt altındaki ekonomi ile ters yönde hareket ettiği ve daha yüksek kayıt dışı ekonomi seviyesinin, daha büyük ve daha uzun kayıtlı ekonomi büyümeleri ve daha büyük kayıtlı ekonomi küçülmeleri ile ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first, relying on a two-sector dynamic general equilibrium model, I construct quarterly estimates of shadow economy size for 15 advanced economies for a time period from 1960 to 2010. This gives me the largest quarterly shadow economy size data in the literature. Next, using this novel data, I provide a comprehensive empirical characterization of the linkages between the formal and the shadow economies around the business cycles. The results indicate that the shadow economy size as a percentage of official GDP is generally countercyclical and a larger shadow economy is associated with a larger amplitude and longer duration of formal expansions and larger amplitude of formal recessions.