Media and democracy in Turkey: The 2011 Turkish National Election coverage
Türkiye'de medya ve demokrasi: 2011 Ulusal Seçimlerin basın yansımaları
  1. Tez No: 399429
  2. Yazar: SELINA DENISE BIEBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SELCAN KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez çalışmasında, 2011 genel seçim dönemi özelinde Türk medyasının demokrasi içinde üzerine düşen kamusal rolünü yerine getirme yeteneği araştırılmıştır. Türk basınının denetleyici ve mesaj iletici rollerini etkili bir şekilde yerine getirip getirmediği, Bennett tarafında ortaya konduğu şekliyle basın-siyaset ilişkisi ve ekonomik baskıların basının işleyişine etkileri açılarından ele alınmıştır. Seçim öncesi dönem gazete haberleri kodlanarak, toplumsal kutuplaşma paternlerinde gözlenen paralelizme karşın, basının AKP?nin hükümet olarak pozisyonunu güçlendirici rol oynadığı yönündeki tez test edilmiştir. İlk aşamada haberlerde kendini gösteren eğilimleri ve paternleri tespit etmek için kodlanmış olan haber karakteristik özellikleri ve anahtar kelimeleri incelenmiştir. Bu yapılırken haber kaynakları, konuları ve kritik gündem konularının ele alınış şekilleri sorgulanmıştır. Basın siyaset ilişkisi ile AKP?nin Türkiye?deki konumu sorgusu da ikinci aşamada ele alınmıştır ve veri setinde yer alan iki konunun (İnan Kiraç ile Başbakan arasındaki çatışma ve yabancı basının seçim hakkında yorumları) ülke basınında ele alınış şekli ve sunulduğu çerçeve üzerinde derinlikli metinsel çözümlemeler yapılarak incelenmiştir. Nihai olarak çalışmada, basın siyaset ilişkisinin AKP?nin güçlü siyasi konumu tarafından belirlendiği ve basının eleştirel bir tutum takınmayarak, haber sunumunda çeşitlilik sağlamayarak ve hükümet tarafından ortaya konan çerçeve içerisinde kalarak çoklukla nötr veya pozitif yorumlara yer vermek suretiyle, bu konumunu destekleyici bir işlev üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the ability of the Turkish media to fulfil its democratic role for the Turkish public by case studying the 2011 national Turkish elections. Given the limited number of previous studies existing on Turkey, this thesis takes the notion of the press politics relationship, as put forward by Bennett, and economic pressures influencing the way in which the press functions to question whether the Turkish media effectively carries out a watchdog and messenger role. This study codes newspaper articles leading up to the elections to test the hypothesis that despite continued patterns of polarized parallelism, the media coverage will reinforce the AKP?s consolidated governmental position. Split into two separate research question, the first research question discusses the coded article characteristics and keywords to draw out patterns and trends apparent in the coverage with a major focus on sources, main article subjects and handling of critical agenda issues. This lays the foundation for the second research question in which an in depth textual analysis is employed to determine the frames being put forward by publications when relaying two topics drawn from the data set - the Inan Kirac and Prime Minister Erdogan conflict and foreign press commentary - to make conclusions about the press politics relationship and position of the AKP in Turkey. Ultimately, this study argues that the press politics relationship is defined by the AKP?s strong political position and media coverage serves to support this position by largely employing the frames put forward by the government to generate neutral or positive commentary, instead of offering critical coverage or diversity in reporting.