Mükelleflerin kayıtdışı ekonomiye yönlenme nedenleri: OSTİM organize sanayi örneği
The reasons behind the tax payer's preferences for shadow economy (a case study conducted in OSTİM industrial zone)
  1. Tez No: 448157
  2. Yazar: HATİCE MERVE TEKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ERTAN ÇOMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, kayıtdışı ekonomi kavramının unsurları, nedenleri, etkileri, ölçme yöntemleri ve Türkiye'deki ve Dünya'daki boyutu hakkında bilgi verilmesinin akabindeTürkiye'nin en büyük organize sanayi bölgesi olan OSTİM'de (Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi) kayıtdışı faaliyetleri oluşturan nedenleri açıklamaktır. Çalışmada Ostim'deki vergi mükelleflerinin, kayıtdışı ekonomiyi oluşturan nedenler hakkındaki düşünceleri anket uygulaması ile ölçülmeye çalışılmıştır. Anketten yola çıkarak, mükelleflerin kayıtdışı ekonomi oluşturup oluşturmadıkları ölçülmeye çalışılmaktadır. Anket güvenilirliği Croncbach's Alpha katsayısı ile değerlendirilmiştir. Bu katsayı uygulanan anket için kabul edilebilir aralığı veren 0,70'dir. Çalışmanın iddiası; Vergi mükelleflerinin vergi oranlarını yüksek bulmalarıyla vergi kaçırmaları arasında bir paralellik bulunacağı, vergi denetimlerini düşük bulan mükelleflerin vergi denetimlerinin sıklaşmasıyla kayıtdışılığın azalacağını düşüneceği, vergi ahlak ve bilincinin ve mükelleflerin sosyo – demografik özelliklerinin kayıtdışı ekonomi oluşturma üzerinde etkisi olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the reasons behind the activities of shadow economy at OSTIM (Industrial Zone and Trade Centre of Middle East), the greatest industrial zone in Turkey, after informing about elements, reasons, effects, methods of evaluation and dimensions of the shadow economy in Turkey and in the World. In this study, we tried to come up with sound criteria as to what tax payers doing business in the industrial area of Ostim think of the real reasons paving the way for shadow economy. By means of the questionnaire administered accordingly it was intended to find out whether tax payers have contributed to the establishment of shadow economy.There liability of questionnaire is tested by the coefficient Cronbach's alpha. This coefficient is 0.70 which indicates that the research tool is reliable. The argument that this study raises is that there is a correlation between the reason they find extremely tax rates high and why they resort to tax evasion as a result, and that tax payers who have the notion that frequency of tax audits is lower than expected assume that the volume of shadow economy will decrease provided that tax audits are conducted as often as necessary, and moreover socio-demographic factors and taxpayers morale and concious have an impact upon the shadow economy developed over the years in the area concerned.