Canlı Tarihler: A discourse analysis of the memoirs of Young Turks (1908 - 1923)
Canlı Tarihler: Jön Türk hatıratı üzerine bir söylem analizi (1908 - 1923)
- Tez No: 399431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu tez, İttihat ve Terakki Cemiyeti üyelerinin 1908 Devrimi ve Osmanlı İmparatorluğu?nun dağılması sırasında beraberlerinde taşıdıkları düşünce yapısını anlamak üzerine bir teşebbüstür. Tez, büyük oranda üyelerin anılarına dayanmaktadır, bunun yanında daha kapsamlı bir sonuca varmak üzere çağdaşlarının anıları da kullanılmıştır. Bu tezin ana savı, ?birey?in ve milliyetçiliğin geç on dokuzuncu- erken yirminci yüzyıl esnasındaki yükselişiyle beraber; kadının toplumdaki yeri ya da ?vatan? sözcüğünün anlamı gibi bu yükselişe bağlı çeşitli kavramların yeniden değerlendirilmiş ve tanımlanmış olduğudur. Anılarda çokça bahsi geçen komitacılık, umut ya da bireyin tarihteki yeri gibi fikirler yanında, bireyin tanımlanmasında kritik yeri olan meslek, siyasi katılım ya da hemşehrilik bağları gibi fikirlere de önem verilmiştir. Anı yazarlarının algısına göre kadınlar üzerinde durulduktan sonra, başka roller yanında vatanın alameti rolünü de oynadıkları anlaşılmıştır. Daha sonra, bu vatan fikrinin sınırları ve sebep verdiği söylenen duygusal yatırım üzerine bir araştırma yapılmıştır. Son konu, Osmanlı İmparatorluğu?nun toplumları ve anı yazarlarının bu toplumları görmek için kullandığı yeni milliyetçilik merceğidir. Osmanlı toplumu içindeki iki ayrı gruba, Araplara ve Ermenilere bakmak suretiyle; milliyetçiliğin o zaman için sabit bir kimlik noktası olmaktan ziyade, gün be gün işlenilen bağlamsal rollerden mürekkep olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt at understanding the frame of mind that the members of the Committee of Union and Progress carried with them throughout the Revolution of 1908 and the disintegration of the Ottoman Empire. It is largely based on their memoirs, although the memoirs of their contemporaries have also been used to arrive at a more comprehensive conclusion. The main argument of this thesis is that along with the rise of the ?individual,? and nationalism throughout the late nineteenth and early twentieth century; various related concepts such as the place of women in society or the meaning of the word ?homeland? were re-evaluated and re-defined. The thesis pays special attention to the ideas that were articulated vigorously in these memoirs, such as komitacılık (brigandage), hope or the place of individual in history along with others that were crucial in defining an individual, such as occupation, political involvement or local network. After dwelling on the place of women as perceived by the memoirists, the thesis establishes that among other roles, women were seen as stand-ins for the homeland. An inquiry about the boundaries of this homeland comes next, followed by the emotional investment it reportedly caused. The last point is regarding the communities of the Ottoman Empire and the new lens of nationalism that the memoirists employed in order to view them. By looking at two different groups within the Ottoman society, the Arabs and the Armenians, the conclusion reached is that nationalism then was not a fixed point of identity, but a variety of contextual roles that were performed day to day.