External environment effects on product innovation performance: The food and beverage industry in Istanbul
Dış çevrenin ürün yenilik performansına etkileri: İstanbul'daki yiyecek ve içecek endüstrisi
  1. Tez No: 399436
  2. Yazar: MERVE ERKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gittikçe artan globalleşme ve teknolojik gelişmeler ile birlikte ürün yenilik performansı iş dünyasında önem kazanmaktadır. Firmalar, en büyük pazar liderleri bile, küresel rekabet ile başa çıkmak için gerekli tüm iç bilgi, beceri ve yeteneklere sahip değildir. Bu yüzden dış çevreden gelen yenilik önemlidir. Bu kapsamda, çalışmanın temel amacı, firmanın dış çevre ile ilgili bazı önemli faktörler ve bağlantıların ürün inovasyon performansı üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Faktörler dış bilgi girişi, çeşitli dış partiler ile işbirliği ve uluslararası ticaret faaliyetleri olarak gruplandırılmıştır. Literatürde tüm bu faktörleri tek çalışma altında analiz eden bir çalışmaya rastlanmamıştır. Geliştirilen çalışma gıda ve içecek sektörüne uygulanmıştır. Bu amaçla, geniş bir literatür taraması yapıldı ve ilgili veriler bu amaçla geliştirilen anket aracılıgıyla toplandı. Frekans testi, ki-kare bağımsızlık testi, korelasyon ve regresyon gibi istatistiksel testler kullanılarak, dış çevrenin etkisi analiz edildi. Bu çalışma, firmanın çeşitli faktörlere bağlı dış çevresinin ürün yenilik performansına etkisini analiz eden benzer çalışmalara ışık tutabilir. Aynı zamanda bu çalışma çeşitli sektörlerden şirketlere uygulanarak ürün yeniliği performansı açısından sektör kıyaslaması yapılmasını mümkün kılabilir.
Özet (Çeviri)
Product innovation performance is gaining importance in today?s world along with increasing globalization and the developments in technology. Firms, even the biggest market leaders, do not possess all the internal skills, knowledge and capabilities needed to cope with global competition. Therefore, innovation can come from outside and large multinationals are moving towards a double network structure which makes external environment vital. Within this context, the primary objective of this thesis is to analyze the effects of some major factors and linkages related to the external environment of the firm on its product innovation performance. The factors are grouped as external knowledge inflow, cooperation with various external parties and international trade activities. To the best knowledge, literature lacks a study which involves the analysis of all these specific factors in a single study. The framework developed is implemented on the food and beverage sector empirically. For this purpose, an extensive literature survey is conducted and related data is gathered using a questionnaire developed for this purpose. Utilizing statistical tests such as frequency, crosstab, correlation and regression, the impact of external environment are analyzed. This study can shed light on similar studies with the suggestion that external environment related various factors of the firm are worth analyzing in studying the product innovation performance of firms. The framework can also be implemented on companies from various sectors which would make it possible to benchmark sectors in terms of product innovation performance.