The mediating role of psychological adjustment on the relations among perceived parental acceptance - rejection, perceived parental control and cross - situational coping styles during early adolescence
Erken ergenlikte algılanan ebeveyn kabul - reddi, algılanan ebeveyn kontrolü ve durumlar arası başa çıkma stilleri arasındaki ilişkilerde psikolojik uyumun aracı rolü
- Tez No: 399439
- Danışmanlar: PROF. FATOŞ ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı erken ergenlikte algılanan ebeveyn kabul-reddi, algılanan ebeveyn kontrolü ve durumlar arası başa çıkma stilleri arasındaki ilişkilerde psikolojik uyumun aracı rolünü incelemektir. Değişkenler arası ilişkiler ve bu ilişkilerdeki cinsiyet farklılığı da araştırılmıştır. Örneklem, İstanbul?daki iki ortaokulda okuyan 339 öğrenciden oluşmaktadır. Tüm öğrenciler, ebeveynlerin birlikte yaşadığı ve düşük sosyo-ekonomik duruma sahip ailelerden gelmektedir. Veri toplamak için, Ebeveyn Kabul-Red/Konrol Ölçeği/Çocuk Kısa Formu, Kişilik Değerlendirme Ölçeği/Çocuk Formu, Çocukluk ve Gençlik Çağındaki Stres ve Bu Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği kullanılmıştır. Algılanan ebeveyn reddi ve algılanan ebeveyn kontrolünün, ergenlerin psikolojik uyumsuzluklarındaki değişikliklerin %42?sini açıkladığı görülmüştür. Bir arada olarak, algılanan ebeveyn reddi, algılanan ebeveyn kontrolü ve psikolojik uyumsuzluğun, ergenlerin durumlar arası öfkeyle bağlantılı duygu düzenlemelerindeki değişikliklerin %36?sını açıkladığı belirlenmiştir. Babaları tarafından reddedildiği algısı bulunan ergenlerin psikolojik uyumlarının daha zayıf olduğu ve sonuç olarak kişiler arası ve akademik stres durumlarında sosyal destek arama, problem çözme, yatıştırıcı duygu düzenleme ve öfkeyle bağlantılı duygu düzenleme başa çıkma stillerini daha az kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to explore the mediating role of psychological adjustment on the relations among perceived parental acceptance-rejection, perceived parental control and early adolescents? cross-situational coping styles. The relationships among these variables and gender differences were investigated. The sample consisted of 339 students from two secondary schools in Istanbul. All were from intact families with low SES levels. For data collection, child version of the Parental Acceptance?Rejection/Control Questionnaire - Mother and Father Forms, child version of the Personality Assessment Questionnaire and German Stress and Coping Questionnaire for Children and Adolescents were used. The findings indicated that adolescents? perceptions of parental rejection and parental control additively accounted for 42% of the variance in adolescents? psychological maladjustment. In combination, perceived parental rejection, perceived parental control and psychological maladjustment explained 36% of the variance in adolescents? cross-situational anger-related emotion regulation. Adolescents who perceive more rejection from their fathers reported poorer psychological adjustment and consequently they reported less use of social support seeking, problem solving, palliative emotion regulation and anger-related emotion regulation as a coping style across two stressful situations (interpersonal and academic stressors).