Orta yetişkinlikte benlik saygısı, hayatın anlamı ve psikososyal uyum arasındaki ilişkiler: Meme kanseri hasta örneklemi
Relations among self esteem, meaning in life, and psychosocial adjustment in middle adulthood: A sample of breast cancer patients
- Tez No: 443553
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA UÇANOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, meme kanseri tanısı almış orta yaş dönemindeki kadın bireylerde hayatın anlamını yordayan faktörleri ve benlik saygısı ile psikososyal uyum arasındaki ilişkide hayatın anlamının boyutlarının (anlamın varlığı ve arama) aracı rolünü incelemektir. Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı ayaktan tedavi ünitesinde tedavi alan veya ilaçsız takip edilen meme kanseri tanısı almış 40-65 yaş arası 127 kadın birey ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada katılımcılara Hayatın Anlamı Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği uygulanmıştır. Hayatın anlamını yordayan faktörlere ilişkin bulgular, anlamın varlığını sırasıyla sosyal destek, yaş, tanı süresi ve algılanan gelir düzeyinin pozitif; anlam arama için ise sosyal destek, yaş ve tanı süresinin negatif yönde yordadığını göstermiştir. Tüm değişkenler birlikte anlamın varlığı puanındaki toplam varyansın %29'unu açıklarken; anlam arama puanındaki toplam varyansın %34'ünü açıklamaktadır. Bununla birlikte, aracı rollere ilişkin analiz sonuçları, benlik saygısı ve psikososyal uyum arasındaki ilişkide anlamın varlığının kısmi bir aracı role sahip olduğunu göstermiştir. Elde edilen bu yöndeki bulgular, benlik saygısı ve psikososyal uyum arasındaki ilişkide hayatın anlamının alt boyutlarının farklı örüntülere sahip olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the predictors of meaning in life in middle aged women who were diagnosed with breast cancer, and to investigate the mediating role of subscales of meaning in life (presence of meaning and searching for meaning) on the relations between self-esteem and psychosocial adjustment. This study was conducted with 127 women aged between 40-65. They were diagnosed with breast cancer who were either undergoing a treatment or coming to the hospital for their follow-up appoinments in the ambulatory clinics of the Department of Medical Oncology, Faculty of Medicine in Hacettepe University. Meaning in Life Questionnaire, Rosenberg Self-Esteem Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale, Psychological Well-Being Scale, and Multidimensional Scale of Perceived Social Support were administered to the participants. The findings revealed that social support, age, time elapsed since diagnosis, and perceived income level positively predicted presence of meaning. On the other hand, social support, age, and time elapsed since diagnosis negatively predict search for meaning . The results indicated the all predictors explained %29 and %34 of the variance for presence of meaning and search for meaning respectively. Moreover, presence of meaning in life partially mediates the relations between self esteem and psychosocial adjustment. Findings of the present study indicated that subscales of meaning in life have different patterns for the relations between self-esteem and psychosocial adjustment.