The Middle Bronze Age settlement at Tarsus - Gözlükule: A re-evaluation of stratigraphy and analysis of use of space
Tarsus - Gözlükule Orta Tunç Çağı yerleşimi: Stratigrafik değerlendirme ve alan kullanımı analizi
- Tez No: 399438
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ÖZYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu tez, batı Kilikya?da bulunan Tarsus-Gözlükule?nin Orta Tunç Çağı yerleşimi kalıntılarını yeniden değerlendirmektedir. Dönemin stratigrafisi yayımlanmamış saha günlüklerinin bu dönemi konu alan yayınlarla karşılattırılması yoluyla araştırılmıştır. Bu kaynakların tekrar okunmasına dayanarak, stratigrafik, mimari ve mimari olmayan (seramik ve küçük buluntular) veriler kalıntıların orijinal buluntu yerlerine karar verip Orta Tunç Çağı yerleşiminin açığa çıkarılmış kısmındaki alan kullanımını anlamak için birleştirildi. Sonuçlar yerleşimin Orta Tunç Çağı yerleşimi üzerine olan yorumlarda değişiklik yapan bir dizi düzeltme sunuyor. Yerleşimin bu dönem süresince, genel bir yangın tabakasını takiben, bir kez baştan düzenlendiği anlaşılıyor, fakat bu düzenlemeden sonra sadece aşamalı olarak ve sürekli devam eden ve alt dönemlere ayrılamayan bir düzenleme gözlenmektedir. Alan kullanımı analiz, dönemin başında yerleşimin küçük ölçekte depolama ve tekstil üretimi yapan hanelerden oluştuğunu işaret ediyor. Yangını takiben, yerleşimin bu kısmı daha büyük bir tesisin bir parçası olacak şekilde düzenlenmiş gibi görünüyor.
Özet (Çeviri)
This thesis re-evaluates the Middle Bronze Age settlement remains at Tarsus-Gözlükule, a multi-period mound located in the western part of the Cilician plain. The stratigraphy of the period is investigated by comparing unpublished field diaries with all publications on this topic. Based on this re-reading of sources, stratigraphic, architectural and non-structural data (ceramics and small finds) are combined to re-create the original find context to determine the changes in the use of space in the excavated part of the Middle Bronze Age settlement. The results present a series of revisions modifying previous interpretations of the Middle Bronze Age stratigraphy of this site. It is proposed that in the course of this period the settlement was clearly re-organized once, following a major conflagration level, but after that only changed incrementally and continuously not warranting further stratigraphic subdivisions. The analysis of use of space indicates that the Middle Bronze Age settlement was organized as households with textile production and storage facilities at the domestic level in the beginning of the period. After the conflagration this part of the town seems to have been re-structured as part of a larger-complex that served multiple activities.