Analysis of extreme dependence between Istanbul Stock Exchange and Brent oil returns using bivariate extreme value theory
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Brent petrol fiyatlarının uç değerler yöntemi ile analizi
- Tez No: 399444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, İstatistik, Economics, Energy, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde petrol fiyat hareketleri ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası(İMKB) arasındaki ilişki incelenmiştir. Türkiye için borsa hareketleri ve petrol fiyatındaki dalgalanmalar, ülkenin petrole bağımlı gelişmekte olan bir pazar olması nedeniyle önem kazanmaktadır. Bu tezde borsa ve petrol fiyatları arasındaki ilişki uç gözlemlere odaklanarak gerçekleştirilmiştir. İki değişkenli uç değerler teorisi petrol fiyatları ve IMKB fiyat endeksi arasındaki bağımlılık yapısının analizi için kullanılmıştır. Ardışık bağlanımlı bütünleşik hareketli ortalamalar(ARIMA) metodunun uygulanmasından sonra, kalan borsa endeksi ve petrol fiyat getirilerinin artık değerleri çift değişkenli uç değerler yöntemi ile 1988 ile 2012 dönemi arasında incelenmiştir. Çalışılan dönem analiz için iki alt döneme ayrılmıştır. İkinci dönemde (2000-2012), ilk döneme (1988-2000) kıyasla değişkenler arasında daha fazla bağımlılık ilişkisi tespit edilmiştir. Ayrıca tezde son kriz dönemini de kapsayan, 2008-2012 yıllarına odaklanan çift değişkenli uç değerler analizi yapılmış, petrol fiyatları ve IMKB fiyat endeksi arasında en yüksek bağımlılık ilişkisi bu dönemde tespit edilmiştir. Sonuçlar ikinci dönemde negatif kuyruktaki uç gözlemlerin, pozitif kuyruktaki uç gözlemlere kıyasla daha sık birlikte hareket ettiklerini göstermektedir. Bu bulgu güncel literatür ile örtüşmektedir. Fakat genel olarak sonuçlara bakıldığında, IMKB ve petrol getirilerinin uç gözlemler için asimptotik olarak bağımsız olduğu görülmektedir. Bu tezin sonuçları portföy yöneticilerine ve yatırımcılara, farklı çeşitlendirme stratejileri önermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between oil price movements and Turkish stock market is investigated. Given the fact that Turkey is an emerging and oil dependent country, the relationship between stock market behavior and fluctuations in oil prices is analyzed by focusing on extreme observations. Bivariate extreme value methodology is used in order to examine the dependence structure between oil and stock market (ISE100). The residuals of autoregressive integrated moving average (ARIMA) models of stock market index and Brent oil returns are examined by using bivariate extreme value analysis over the period between 1988 and 2012. The overall period studied is subdivided into two phases for analysis. Results of the thesis indicate a higher dependence in the second phase (2000-2012), compared to the first phase (1988-2000). Results also show that in the second phase the extremes on the negative tails coincide more commonly compared to the extremes on the positive tails, which is in line with the current literature findings. A more focused analysis of bivariate extreme value theory (EVT) for the 2008-2012 period is conducted within the thesis and highest dependence of oil prices and stock market is found in this period. However, in general Turkish stock market and oil returns are asymptotically independent in extreme observations, which suggest different diversification strategies for portfolio managers.