Maternal regulation of toddlers: Emotions in delay of gratification task
Haz erteleme durumunda çocuğun duygu düzenlemesinde anne stratejilerinin rolü
- Tez No: 399445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ÇORAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Nuray Mustafaoğlu Haz Erteleme Durumunda Çocuğun Duygu Düzenlemesinde Anne Stratejilerinin Rolü Bu çalışmada, Türk annelerinin kullandığı duygu düzenleme yöntemlerinin, 2 yaş çocuklarının arzu odaklı davranışların ertelenmesi sırasındaki davranış ve duygularıyla arasındaki ilişki araştırılmıştır. Altmış iki anne ve çocuk (31 erkek, 31 kız; 19 ? 34 ay yaş aralığında) çalışmamız kapsamında laboratuar gözlemimize katılmıştır. Çocukların davranışları ve annelerin düzenleyici stratejileri, bağımsız araştırmacılar tarafından 5-saniye aralıklarla kodlanmıştır. Anne stratejileri ve çocukların tepkileri arasındaki ilişki verileri, korelasyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Bizim tahminimizle uyumlu olarak, Türk anneleri çoğunlukla çocuklarının etkinlikteki bekleme başarısını sağlamak için en etkin olan dikkat dağıtma yöntemlerini kullandılar. Çocukların arzu etkin davranışlar sergileme eğilimi, annenin sözlü açıklamaları (yani neden açıklama ve pazarlık yapma), destekleyici olmayan stratejileri (çocuğun dikkatini beklenen nesneye yöneltme, fiziksel engelleme) ve izin verici tavrı (yani beklenen objeyi tutmaya ve yemeğe izin vermek) ile ilişkili bulunmuştur. Ayrıca, annelerin sözlü stratejileri, fiziksel engelleme ve fiziksel rahatlatma stratejileri çocukların olumsuz duygularını (öfke ve üzüntü) göstermesi ile ilişkili bulunmuştur. Şaşırtıcı bir şekilde, bekleme sürecinde anneleri tarafından görmezden gelinen çocukların, beklenen nesneye ulaşma eğilimi ve olumsuz duygulanımları daha az gözlenmiştir. Buna ek olarak, çalışmanın sonuçları anneler ve çocuklarının duygusal reaksiyonlarının birbirlerini etkilediğini doğrulamıştır. Araştırmanın bulguları literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maternal Regulation of Toddlers: Emotions in Delay of Gratification Task The present study investigated the association between Turkish mothers? regulation strategies and their toddlers? desire-driven behaviors as well as affect during a delay task. Sixty-two mothers and their toddlers (31 boys, 31 girls; between 19- to 34-month old) participated in our laboratory observations. Children?s behaviors and affects and maternal regulatory strategies were independently coded in 5-sec intervals during the 4-minute-task. The relationships between maternal regulation strategies and toddler affect as well as behavior have been examined. Consistent with our hypotheses, Turkish mothers mostly preferred distractive strategies, which were correlated with child compliance during the task. Children?s tendency to non-compliant behaviors was associated with maternal verbal explanations (i.e. reasoning and bargaining), non-supportive strategies (i.e. statements that return child?s attention to delay object, physical refraining), and maternal permissive approach (i.e. giving in to hold and eat the delay object). Moreover, maternal verbal strategies, restriction and physical comfort were related to children?s negative emotionality (i.e. anger and sadness). Surprisingly, children whose mothers ignored them during the task, were less likely tend to reach for the delay object and express their negative emotions. In addition, the results of the study confirmed that emotional reactions of mothers and their children?s influence each other. Findings were discussed in the light of previous literature.