The provincial aristocracy in Byzantine Asia Minor: 1081 - 1261
Bizans Küçük Asyası'nda taşra aristokrasisi: 1081 - 1261
- Tez No: 399449
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVRA NECİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu tezin amacı 1081 ile 1261 yılları arasında Bizans Küçük Asyası'ndaki taşra aristokrasisinin güç kaynaklarını araştırmaktır. Bir giriş bölümü ve tarihsel arka planı oluşturan başka bir bölümü takiben, tezin iki ana bölümü ilgili iki yüzyıl boyunca aristokratik gücün sırasıyla politik ve ekonomik kaynaklarını araştırmaktadır. 9. yüzyıl Bizansı'nda aristokrasinin yeniden ortaya çıkışı ile Komnenoslar döneminde askerî aristokrasinin doruğa ulaştığı zaman arasında köprü kuran bu çalışma, bu grubun doğasını ve Küçük Asya'daki taşra aristokrasisinin İznik döneminin sonuna kadar nasıl bir devamlılık gösterdiğini ve dönüşüme uğradığını sorgulamaktadır. Taşra aristokratlarının statüsünü kavramak için taşra toplumundaki güç ilişkilerine göz atmak önem arz etmektedir. Çalışma için seçilen dönem imparator I. Alexios Komnenos'un tahta yükselişinden (1081) geleneksel olarak İznik İmparatorluğu'nun sonu olan 1261 yılına kadar olan süreyi kapsamaktadır. Bu zaman dilimi içinde Bizans Küçük Asyası'ndaki taşra aristokrasisinin nüfuzundaki fasılalar ve devamlılığın sunulması ve bölgenin, merkezi otoritenin ne denli sağlandığına bağlı olarak, devletle çatışan, gitgide büyüyen bir aristokratlar grubunu meydana getirdiği sonucu çıkarılmaktadır. Mevcut bağlamda Küçük Asya'da toplumsal yapının nasıl kurulduğu ve taşra aristokratlarının nerede konumlandıklarını sorarak bu sonuca ulaşılmaktadır. Bu çerçevede, Küçük Asya'daki devletin müdahil olduğu ya da yerel çıkar grupları arasındaki ağlar incelenmektedir. Küçük Asya'nın taşra aristokrasisi çeşitli idarî görevleri hâizdi ve hatta sivil, askerî ve malî yönetimde yüksek mevkilere yükselmişti. Bu görevlerde bulunmak onlara dikkate değer ün ve en nihayetinde bazı bölgelerde bir çeşit siyasî güç getirmişti. Bu toplumsal güç bazen, yerelde güçlü bireyler tarafından çıkarılan ve bazıları bu tezde incelenen isyanlarla sonuçlanmıştı. Ayrıca, ekonomik güç kaynağı Bizans Küçük Asyası'ndaki taşra aristokrat otoritesinin bir başka yönünü oluşturur. Araziler, maaşlar, imparatorluk bağışları, miras yoluyla elde edinilen mallar, pronoia gibi çeşitli kaynaklar taşra aristokratları için ekonomik güç sağlayan ana araçlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the power basis of the provincial aristocracy in Byzantine Asia Minor between 1081 and 1261. Following an introductory chapter and another chapter setting the historical background, the two main chapters of the thesis explore, respectively, the political and the economic means of aristocratic power during the two centuries concerned. Bridging the reappearance of the aristocracy in ninth-century Byzantium with the peak of the military aristocracy under the Komnenoi, the present study seeks to understand the nature of the group and questions how the provincial aristocracy in Asia Minor maintained continuity and how it was transformed down to the end of the Nicaean era. In order to comprehend the status of the provincial aristocrats, it is crucial to look at the power relations in provincial society. The period chosen for the study extends from the ascension of the emperor Alexios I Komnenos to the throne (1081) until the year 1261, which is traditionally considered as the end of the Nicaean Empire. Within this time span, the thesis presents the breaks and continuity in the provincial aristocracy's influence in Byzantine Asia Minor and concludes that the region generated a gradually expanding group of aristocrats who challenged the state depending on how far the central authority was maintained. This conclusion is reached by asking how the social structure was set up in Asia Minor and where the provincial aristocrats would be situated in that context. In this frame, the networks in Asia Minor -either the state incorporated or among the local interest groups- are investigated. The provincial aristocracy of Asia Minor held several administrative offices and even had risen up to higher positions in the civil, military, and fiscal administration. Occupying these offices brought considerable fame and consequently some sort of political power in some regions. That social power sometimes ended with rebellions, raised by locally powerful individuals, some of which are investigated in the thesis. Furthermore, the economic basis of power constituted another aspect of provincial aristocratic authority in Byzantine Asia Minor. Several sources, such as lands, salaries, imperial donations, inherited properties, pronoia, became major instruments for providing wealth for the provincial aristocrats.