Kemal Tahir'in köy romanlarında mekan
Space in Kemal Tahir's rular novels
- Tez No: 133870
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
212 ÖZET Kemal Tahir, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının en verimli yazarlarından biridir. Edebiyatın değişik türlerinde eserler vermesine rağmen, kendisine asıl ününü sağlayan romanları olmuştur. Onun romanlarını tarihî romanlar, şehir romanları ve köy romanları diye üç kısma ayırabiliriz. Tezimizin konusu“Kemal Tahir'in Köy Romanlarında Mekân ve Mekânın Anlatımı”. Kemal Tahir'in Sağırdere (1955), Körduman (1957), Rahmet Yolları Kesti (1957) Yediçınar Yaylası (1958), Köyün Kamburu (1959), Kelleci Memet (1962) ve Büyük Mal (1970) olmak üzere yedi köy romanı vardır. Bu tezde Kemal Tahir'in köy romanlarının mekânla ilgili pasajlarını belirleyerek, bu pasajların metin içinde yüklendikleri değer ve fonksiyonları ortaya koyduk. Mekânla ilgili pasajlardan yazarın mekân karşısında dikkat, duyarlılık ve tavrını ortaya koyduk. Mekân, anlatma esasına bağlı metinlerin temel unsurlarından biridir; çünkü olayın sahnesi, kahramanların fizikî görünüşü ve ruhî hallerinin ifadesi, roman kahramanlarının hayat karşısındaki tavırlarının göstergesi olabilir. Kemal Tahir'in köy romanlarının mekânı Çankırı ve Çorum civarlarıdır. Kemal Tahir köy romanlarında buralarda ele aldığı köylerin tarihsel ve toplumsal değişimlerini işlemiştir. Bu romanlarda canlandırdığı şahıslar özelinde tarih değiştikçe, yönetim değiştikçe Anadolu insanının bulunduğu mekân içinde kederinin değişmediğini vurgulamıştır. Kemal Tahir, köy romanlarında geçen mekânları romanlarını yazarken bizzat gidip görmemiştir. Bu mekânları 1938-1950 yılları arasında Çankırı, Çorum, Kırşehir ve Malatya cezaevlerindeki tutukluluk yıllarında yazmıştır. Hapishanede tanıdığı Anadolu insanından edindiği izlenimleri notlara dönüştürerek romanlarını oluşturmuştur. Kemal Tahir, köy romanlarında Tanzimat'tan beri köy insanının cehaletini, gelişime ve değişime kapalı oluşunu, yanlış bir din anlayışı ve213 çarpıtılmış gelenek ve göreneklere bağlılığını, taşra aristokrasisinin nasıl oluştuğunu çok canlı bir şekilde ele alır. Kemal Tahir'in köy romanları bir nevi Çorum ve Çankırı yörelerinin sosyolojisi ve etnografyası sayılabilir. Öyle görünüyor ki, Kemal Tahir, romanlarında geçen mekânlarda yaşayan insanların yaşam manzaralarını çizmekte bir hayli başarılıdır. Bunun yanında çağdaşı sosyal gerçekçi yazarlarla karşılaştırıldığında kendisinin Anadolu gerçeğinin manzarasını anlama yönünde özel bir yaklaşım geliştirdiği de doğrudur.
Özet (Çeviri)
214 ABSTRACT Kemal Tahir is one of the most prolific writers of Turkish Literature in the Republican Period. Although he produced in various literary genres, he got his reputation with his novels. We can classify his novels as historical novels, urban novels and rural novels. The subject of this theses is“Space and its Narration in Kemal Tahir's Rural Novels”. Kemal Tahir has seven rural novels which are titled Sağırdere (1955), Körduman (1957), Rahmet Yollan Kesti (1957), Yediçınar Yaylası (1958), Köyün Kamburu (1959), Kelleci Memet (1962) and Büyük Mal (1970). In this thesis, firstly, the passages concerning the space in the novels have been detected and then their function and significance is described. The author's sensibility and care with regard to space is mentioned. Space is one of the main components in the narrative genres. The place of the epizot, the physical appearence and the mood of the heroes may be a sign of the heroes' attitude towards life. The space in the rural novels of Kemal Tahir are Çorum, Çankırı and their provinces. Kemal Tahir expressed historical and sociological changes within these cities.. It has been pointed out in the novels that, as the history and regime changed through time, the pitiful fate of the Anatolian people stayed almost the same. While writing his novels, Kemal Tahir himself didn't actually see the places mentioned in his novels. He wrote his rural novels in the various Anatolian prisons. The spaces in his rural novels are based on his impressions and observations acquired from his proviancial prison-mates during the years, 1938 to 1950 in Çankırı, Çorum, Kırşehir and Malatya Prisons. Kemal Tahir vividly expressed the ignorance of the peasents, their resistance against development and change, their distorted religious beliefs215 and traditions, and how the rural aristocracy emerged. In general, it can be said that the rural novels of Kemal Tahir are in a way the sociology and the etnografy of Çorum, Çankırı and their provinces. It seems that Tahir is quite succesful in giving a full picture of the ongoing life in these places, and it is also true that, when compared with his contemporary social realist writers, he has developed a peculiar approach towards understanding the Anatolian landscape.