Salol'un doğrusal olarak katılaştırılması
Directional solidification of salol
- Tez No: 39945
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZKT Bu çalışmada saydam organik maddelerden saf Salol (C13H10O3) ince lamellerden yaplmış hücre içinde doğrusal olarak katüaştınldı. Bu amaçla sabit sıcaklık gradyenti altında değişik hızlarla katılaştırma deneyleri tekrarlandı. Her defasında katılaşma olayının resimleri çekildi. Çekilen resimlerden yapı parametreleri olan hücre mesafesi (X) ve yumuşak bölge derinliği (d) ölçüldü. Yapı parametreleri ile katılaştırma parametreleri (O: Sıcaklık gradyenti, V:katılaştırma hızı) arasındaki bağıntılar çıkarıldı. Grafikler çizildi. Soğuma hm (OV) nin artışı ile X ve d 'nin azaldığı görüldü. OV ile X arasında X «= k.CGV)-0827 k, - 0.00579148cm.o0MY0K7 bağıntısı bulundu (Korelasyon Katsayısı =° -0,9271812). OV ile d arasında d *? k,(GV)-077S k2 - 0.00507576cm.cOTOs-°ro bağıntısı bulundu (Korelasyon Katsayısı - -0,8994818). Bu çalışmada soğuma ma ile d arasında bulduğumuz bağıntı daha önceki çalışmalarda görülmedi. Birinci bağıntının litaratürte uyum içinde olduğu görüldü. [10,23,26,27,28]
Özet (Çeviri)
M SUMMARY In this study, transparent organic material salol was directionaly solidified between glass plates. Solidification was performed. using the same temperature gradient and different velocity. Pictures of the solidification process were taken in every experiment. Structure parameters cell distance^) and soft region depth (d) were measured using the pictures. Relationships between solidification parameters (0:temperature gradient, V:solidification velocity) and structure parameters were determined. It was seen that, when the cooling rate (GV) increases, X and d. decrease. This relationship between OV and (d) was found as X = k^GV)-0*27 k, - 0.00579148cm.c082Y0827 Simmilarly the relationship between OV and d was found as d = ka(GV)-flra k2 = 0.00507576cm.c°"V0775 The relationship between the cooling rate and d was not seen in previous studies. It was also seen that the relationship between GV and X is in good agreement with the previous study [10,23,26,27,28]