X-ışınları difraksiyon yöntemleri ile dibenzoil metal kristalinin incelenmesi ve böbrek taşlarının nitel analizi
- Tez No: 39944
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
X-ISINLARI DİFRAKSİYON YÖNTEMLERİ İLE DIBENZOİL METAN KRİSTALİNİN İNCELENMESİ VE BÖBREK TAŞLARININ NİTEL ANALİZİ ÖZET Bu çalışma, tek kristal yapı araştırılması ve toz difraksiyon yöntemi ile böbrek taşlarının nitel analizi olmak üzere iki kısımdan oluşmuştur. Tek kristal çalışmasında sistematik adı“Dibenzoil metan”olan C15H1202, kristalinin tabaka filmleri, Buerger presesyon, döner kristal ve Weissenberg metodları kullanılarak çekildi. Bu filmlerden yararlanarak;kristal sistemi, uzay grubu, birim hücre paremetrelerive birim hücredeki molekül sayısı elde edildi. Elde edilen kristalin verileri; Mr=224.261akb, ortorombik, a=8.71± 0.18 A°, b=10.75 ± 0.18 A°, c=24.62 + 0.01A0, Z=8 Dö=1.302gcm“3 (yüzdürme tekniği ile, CCI4/toluen), Dx=1.292gcnr3, Pbca[No:61], X=1.54182A°, ^ı(CuKa)=6.97 cm-ı, F(000)=944, T=293°K. Molekülün formülü aşağıdaki gibidir; o o H”^ ^^--C - CH2-C-- H. H H\ ^H H' Toz difraksiyonu ile kimyasal analiz çalışmasında böbrek taşlarım Hanawalt metodu ile nitel analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
VI THE STRUCTURE INVESTIGATION OF“DIBENZOYL METHANE”CRYSTAL AND QUALITATIVE ANALYSIS OF KIDNEY STONES BY X-RAY DIFFRACTION METHORDS ASTRACT This study is included two parts which are investigation of the single crystal structure and analysis of the chemical substance by powder diffraction method. In the single crystal, the level photographies of“Dibenzoyl Methane”C15H1202, crystal, are taken by using Buerger Precession, rotating crystal and Weissenberg methods and Debye-Scherrer methods which are the techniques of x-ray diffraction. From these photographies, crystal system, space group, unit cell parameters and number of molecule in unit cell of crystal were determined. Crystal data: M=224.261akb, ortorombik, a=8.71± 0.18 A°, b=10.75 ± 0.18 A°, c=24.62 ± 0.01A0, Z=8 Dö=1.302gcm-3 (yüzdürme tekniği ile,CCI4/toluen), Dx=1.292gcnr3, Pbca[No:61], X=1.54182 A°, u.(CuKa)=6.97 cm“1, F(000)=944, T=293°K. Structural formula of molecule is given below o o H^ ^^.-C - CH2-C- r,HH H. ^ H-”«*H in the chemical analysis study by powder diffraction method, chemical structure of kidney stones is investigated. 10 kidney stones have been investigated.