X-Işınları kırınımı ile C2H2O4.2H2O'nun kristal yapısının araştırılması ve safra taşlarının nitel analizi
Investigation of the crystal structure of the C2H2O4.2H2O with x-ray diffraction and qualitative analysis of the stones of gall
- Tez No: 39946
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET X-ISINLARI KIRINIMI İLE C2H204.2H20'NİN KRİSTAL YAPISININ ARAŞTIRILMASI VE SAFRA TAŞLARININ NİTEL ANALİZİ Bu çalışmada, x-ışmlan difraksiyonu araştırmaları için uygun büyüklükte, saydam yüzlere sahip bir kristal seçildi. Polarizasyon mikroskobunda incelenerek tek kristal olduğu belirlendikten sonra, kristal fibere monte edilerek, Buerger Presesyon ve Weissenberg kameralarında sıfırıncı ve üst tabaka diyagramları elde edildi. Kristal sisteminin monoklinik olduğu saptandı. Tabaka filmlerinde ters örgünün dikkatle taranması sonucunda yansıma şartlarının hkO: h+k= 2n, hOO: h=2n, OkO: k=2n, 001: l=2n şeklinde olduğu tesbit edildi. Kristal verileri: Mr=126,07akb, monoklinik, a=12.06(3) A° b= 6.11(1)A°, c=3.60(l)A°, y =105.93(3)°, V= 255.09 A°3,Z=2, d = 1.67g.cnr3, ?2ıfn (No: 14), X= 0.71069 A°,(.ı (Mo)= 1.895cm"1, F(000)= 132, T=293 °K, Laue sınıfı: 2/m, özel Laue simetrileri: [100] ve [010] doğrultuları için 2mm, [001] doğrultusu için 2 dir. Molekülün MM2P metodu ile konformasyon analizi yapıldı. Elde edilen verilerle CNDO/2 yaklaşımı kullanılarak SCF MO LCAO metodu ile bileşiğin kuantum kimyasal hesaplamaları yapıdı. Dipol moment 0.0017 Debyes, HOMO enerjisi - 13.5196 eV LUMO enerjisi - 1.3298eV olarak hesaplandı. MNDO işlemi sonucunda ise Dipol moment: 0.09403 Debye, HOMO enerjisi: -11.663 eV, LUMO enerjisi: -0.700 eV molekülün oluşum enerjisi: - 170.73023 kcal/mol olarak hesaplandı. Molekülün açık formülü aşağıdaki gibidir. OH O C C. 2H?0 l l l O OH Toz difraksiyonu ile kimyasal analiz çalışmalarında, safra taşlarının kimyasal yapısı araştırıldı. İncelenen 10 safra taşının büyük bir kısmında calcium oxalate hydrate (Ca2C204.H20), beta calcium oxalate ((3-Ca2C204) ve gamma calcium oxalate (y- Ca2C2Û4) görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE CRYSTAL STRUCTURE OF C2H2O4.2H2O WITH X-RAY DIFFRACTION AND QUALITATIVE ANALYSIS OF THE STONES OF GALL In this study, a crystal which has a suitable size and transparent surfaces was chosen for the X-ray diffraction investigationes. The type of the crystal was investigated with a polarization microscope and it was seen that it is a single crystal. Then the diagrams of the zeroth and upper layers were recorder by mounting the crystal into a Buerger precession and a Weissenberg cameras with a fibre.From the diagrams of the crystal, it was seen that the crystal system is the monoclinic. From results of the reciprocal lattice investigations of the layer negatives, the diffraction condiations for the crystal were obtained to be hkO ;h+k=2n, hOO; h=2n OkO; k=2n 001; l=2n Crystal structure ; Mr = 126 akb, monoclinic, a = 12.06(3) A° b = 6.1 1(1) A° c = 3.60(1) A° y=105.93(3)° V= 255.09 A°3,Z=2, Dx= 1.67g.cm“l, P2i/n (No: 14), X= 0.71069 A°, H(Mo) = 1.895cm”1, F(000)= 132, T=293 °K. The Laue groub is 2/m the special Laue symmetries are 2m for [100] and [010] orientationes and 2 [001] orientation. The conformation analysis of the molecule was made by the MM2P method. The chemical quantum calculations of the compound were carried out by the SCF MO LCAO method using by the obtained data and CNDO/2 approach. These data were obtained as Dipole moment; 0.0017 Debyes, HOMO energy; -13.5196 eV, LUMO energy; -1.3298 eV. The results of MNDO calculation are: Dipol moment 0.09403 Debyes, HOMO energy -11.663 eV LUMO energy -0.700 eV, and the formation energy of the molecule -170.73023 kcal/mol. The open formulation of the molecule is as follow ; OH O ( t C C. 2H,0 t 1 O OH The chemical analysis was carried out by the powder diffraction method and the chemical structures of the 10 gall stones have been investigated. It was seen that a large number of the gall stones we examined contain to calcium oxalate hydrate, (Ca2C204.H20), beta calcium oxalate (P-Ca2C2Û4) ve gamma calcium oxalate (y-Ca2C204)