Rethinking the Kurdish movement: The role of the neighborhood assemblies in Diyarbakır
Kürt hareketini yeniden düşünmek: Diyarbakır mahalle meclislerinin işlevi
  1. Tez No: 399460
  2. Yazar: DENİZ TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE EDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tez, Diyarbakır'da belediyeler tarafından kurulan mahalle meclisleri üzerinden, Diyarbakır'daki katılımcı siyaset modeli ile Porto Alegre ve Kerala'daki katılımcı yönetim modellerini karşılaştırarak, katılımcı siyaset modelinin işlevini incelemektedir. Bu tez, Türk Devleti'nin 2009 sonrası Kürtlere karşı uyguladığı hukuki şiddete ve Kürt siyasal hareketinin 2005 sonrası yerel düzeyde katılımcı demokrasiyi yerleştirme çalışmalarına dayanarak, Kürtlerin Türk yargısı tarafından yasal düzenin dışında bırakılarak nasıl sessiz kılındığım ve Kürt hareketinin mahalle meclisleri üzerinden Kürtlerin kendi seslerini temsil etmelerini nasıl sağladığını tartışmaktadır. Tez bu doğrultuda KCK davalarını ve Diyarbakır'daki mahalle meclislerini incelemektedir. KCK davalarının sürecini Schmitt, Agamben, Jakobs ve Benjamin üzerinden analiz eden tez, egemen gücün bir kurumu olan Türk yargısının, devletin siyasal ve hukuki düzeninin güvenliği iddiasıyla istisna hallerine karar vererek vatandaşları arasında“dost-düşman ayrımı”yaptığım ileri sürmektedir. Mahalleden belediye düzeyine kadar geçen karar alma süreçlerini inceleyen tez, aym zamanda Demokratik Özerklik modelinin yasal düzenin dışına itilmiş ve bu düzenin dışında mobilize olan Kürtler ve diğer“madun”toplumlar için bir özgürlük pratiği olduğunu, ve tabana dayalı demokrasinin araçları olan mahalle meclislerinin mücadele toplumu tarafından kurulan ve aynı zamanda mücadele toplumu yaratan bir mücadele alam olarak ortaya çıktığını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
Through the neighborhood assemblies founded by the municipalities in Diyarbakır, this thesis analyzes the function of the participatory politics by comparing the participatory politics model in Diyarbakır with the participatory governance models in Porto Alegre and Kerala. Based on the judicial violence of the Turkish state against the Kurds after 2009 and the attempts of the Kurdish political movement for the implementation of participatory politics at a local level since 2005, this thesis argues how the Kurds have been pushed out of legal order and rendered silenced by the Turkish judiciary, and how the Kurdish movement used the neighborhood assemblies to enable the Kurds to have the representation of their own voice. The case studies of the thesis are accordingly composed of the KCK trial and the neighborhood assemblies in Diyarbakır. By exploring the process of the KCK trial, it argues that the Turkish judiciary as an institution of the sovereign power, through Schmitt, Agamben, Jakobs and Benjamin, decides the state of exception and makes“friend-enemy distinction”among its citizens concerning the security of the political and judicial order of the state. By observing the process of the decision-making processes from neighborhood to municipal level and, it asserts that the Democratic Autonomy is a practice of freedom of the Kurds and other subaltern communities, who were pushed out of legal order and mobilized outside the borders of that legal order, and the local assemblies founded by the Kurdish movement as the instruments of bottom-up democracy emerged as a space of struggle that were constituted by and constitutive of a community of struggle.