Zeytin (Olea europaea) EST'leri (expressed sequence tags) koleksiyonundan seçilen lipid transfer geninin moleküler analizi
Molecular analysis of lipid transfer gene selected from olive (Olea europaea) ESTs (expressed sequence tags) collection
- Tez No: 399469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEHİR ÖZDEMİR ÖZGENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde kullanılan sınıflandırma sistemlerine göre zeytin, 24 cins 600 türe sahip olan Oleaceae familyasına dahildir [1]. Bölümümüz laboratuvarında daha önce yapılan çalışmada, zeytin bitkisinin yaprak ve meyve örnekleri kullanılarak iki cDNA kütüphanesi kurulmuş, kütüphanelerden rastgele seçilen 3840 adet klon örneklerinin dizi analizleri yapılarak zeytin için EST koleksiyonu oluşturulmuştur. Bu çalışma sonucu elde edilen gen dizinlerinden Phred/Phrap, CAP3 programları kullanılarak kontigler oluşturulmuştur. Çalışmamız için, EST koleksiyonunda stresle ilgili genlerin varlığı araştırılmıştır. Önemli bir stres geni olan lipid transfer geninin dizi bilgisine kontigler ve EST'ler içerisinde rastlanmıştır. Lipid transfer geninin klonlanması amacıyla PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) tabanlı moleküler bir yöntem olan RACE (cDNA Uçlarının Hızlı Çoğaltımı) kullanılmıştır. Kütüphaneden elde edilen kontig dizin bilgisinin 3' ve 5' uçlarına RACE kitinin kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi spesifik primerler tasarlanmıştır. Zeytinden izole edilen total RNA'dan ters transkriptaz ile cDNA elde edilmiştir. Invitrogen RACE kitinin protokolü kullanılarak ilk aşamada lipid transfer proteinini kodlayan gene spesifik primer tasarlanarak cDNA'nın 3' ucu uzatılmıştır. Elde edilen cDNA, pGEM-T vektörüne ligasyon ve E. coli kompotent hücrelerine transformasyon aşamalarından sonra plazmid izole edilmiş ve plazmidin istediğimiz geni içerip içermediğini öğrenmek üzere dizin analizine gönderilmiştir. Dizin bilgisi, NCBI veritabanındaki sonuçlarla kıyaslanmış ve kısmi lipid transfer proteini kodlayan gen olduğu belirlenmiştir. Dizin bilgisi kullanılarak, elde edilen cDNA'nın 5' ucuna spesifik primer tasarlanmıştır ve bu primer kullanılarak PCR yöntemi ile cDNA'nın 5' ucu uzatılmıştır. Ligasyon ve kompotent hücrelerine transformasyon aşamalarından sonra plazmid izolasyonu yapılmıştır. Dizin bilgisi elde edilmek üzere dizin analizine gönderilmiştir. Elde edilen dizin bilgisi, NCBI veritabanındaki sonuçlarla kıyaslanmış ve kısmi lipid transfer proteini kodlayan gen olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada, gemlik bitkisinde stresle indüklenen ve bitkide lipid transferi, patojenlere karşı savunma, kütin oluşumu, embriyogenezis, simbiyozis gibi önemli biyolojik görevlere katılan lipid transfer proteini kodlayan genin tamamının klonlanması için ön çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the classification systems; the olive is a species in the Oleaceae family comprises 600 species in 24 genus [1]. Previously, in our department two cDNA libraries were constructed from young olive leaves and fruits for generation of ESTs (Expressed Sequence Tags), 3840 colonies which were randomly selected from the libraries were sequenced for obtained olive ESTs collection. The sequences were assembled in to contig with the Phred / Phrap, CAP3 programs. For this study, the presence of genes related to stress in EST collection, which prepared for the fruit and the olive leaves, were investigated. A major stress genes, lipid-transfer gene's sequence informations were found in EST's and contigs. This important stress gene, lipid transfer gene, was intended to clone. The purpose of gene cloning, full-length lipid-transfer gene was tried to obtain by using RACE (Rapid Amplification of cDNA Ends), is a method of molecular-based PCR (Polymerase Chain Reaction). Specific primers were designed as described in the user manual of the RACE kit to the 3 'and 5' ends which was obtained from the sequence information of EST and the contig which are related to lipid transfer gene. Total RNA was extracted from olive and used for obtaining cDNA by reverse transcription. As following Invitrogen RACE kit user manual instructions, specific primer was initially designed and the gene specific primer used for elongation of lipid transfer protein gene's 3' end. After ligation to the pGEM-T vector and transformation to E. coli compotent cells of the obtained DNA, plasmid was isolated and the plasmid was sent for sequencing which to find out if it was containing our interested gene. The sequence information was compared with the results in NCBI database and determined that it was a partial lipid transfer protein gene. The 5' end gene specific primer was designed using the sequence information and the primer was used for elongation of the cDNA's 5' end. After ligation and transformation steps, plasmid was isolated. The plasmid was sent for sequence analysis. The obtained sequence information was compared with the results in NCBI database and confirmed that it was lipid transfer protein gene. In this study, the preliminary studies were done to clone full length lipid transfer protein gene which is induced by stress and pariticipating to biological roles such as facilitate transfer of the lipids, defense reactions against pathogens, cutin formation, embryogenesis, symbiosis in Gemlik plant.