Yüklü parçacıkların madde içinden geçişi, durdurulması ve menzili
Passage of charged through matte, of the stopping and range
- Tez No: 39950
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yüklü parçacıkların madde ile etkileşmesi ve menzil gözden geçirildi. O, N, C ve H iyonları için Nal, NaCI, LİF ve GaAs'in durdurma güçleri he saplandı. Hesaplamalar düzeltilmiş Bethe-Bloch (BB) ve düzeltilmiş Lindhard- Scharff-Schiott (LSS) formülleri ve Bragg toplama kuralına göre yapıldı. Hesapla ma sonuçları EDEP 1 ve yarıdeneysel TRIM. 92 paket programı sonuçları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this work, interactions of charged particles with matter and range are in- vestigated. The stopping povvers of Nal, NaCI, LİF and GaAs were calculated for O, N, C and H ions. The calculations were made according to the modified Bethe- Bloch (BB), the modified Lindhard-Scharff-Schiott (LSS) formulae and Bragg addi- tion rule. The calculated results were compared with the results of EDEP 1 and semiempirical TRIM.92 packet programme.