Isı borularının termodinamik analizi
  1. Tez No: 39951
  2. Yazar: COŞKUN TATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
-v- ÖZET Dünyadaki enerji kaynakları sınırlı olduğundan bu kaynakların optimum bir şekilde kullanılması önem kazanmaktadır. Genellikle ısı enerjisinin bir ortamdan başka bir ortama taşınması esnasında, kayıpları azaltmak ve sistemin verimini artırmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada; ısı borusunun tanımı yapılarak, çalışma prensibi anlatılmış ve temel işlevler üzerinde durulmuştur, ikinci bölümde; ısı borusunun teorisi ele alınarak, yüzey gerilmesi, basınç farklılıkları ve yüzey enerjisi ile yüzey gerilmelerinin sıcaklıkla değişimleri incelenmiştir. Daha sonraki bölümlerde ısı borusundaki ısı transferi incelenerek termodinamik analizi yapılmıştır. Isı borusunun dizayn kriterleri dördüncü bölümde ele alınmış olup, bu bölümde iş yapan akışkanın seçimi, kılcal yapı ve konteyner incelenmiştir. Isı borularındaki ısı transferlerinin meydana gelişi detaylı olarak incelenmiş ve ısı borusunun bölümlerinin ve çeşitlerinin üzerinde detaylı bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-vı SUMMARY Since the energy resources in the world are limited, the optimum use of these resources in having an increasingly important. Generally. to reduce the losses during the transfer of the heat energy from a media to another and to improve the efficiency of the system, many studies have been carried out. In this study, the definition of heat pipe, its operating process are explained and its fundamental functions are given. In the second section, the theory of the heat pipe, surface stresses pressure differences and surface energy, in addition, the variation of surface stresses respect to temperature changes ar investigated. In the following sections, its thermodynamics analysis is carried out by considering heat transfer from the heat pipe. Design criteria are taken into account in the fourth section, and the selec tion of the fluid doing work, capillary structure and Vessel are analysed. Finally, the heat transfer through the heat pipes are inves tigated in detail and the information about the section of the heat pipes and its types is given.