Delinmiş konvolüsyon kodlarını kullanan ARQ sistemleri
Automatic repeat request (ARQ) systems using punctured convolutional codes
  1. Tez No: 39949
  2. Yazar: MEHMET KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMİ TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Haberleşme sistemlerinde, iletim sırasında kanal gürültüsünün sebep olduğu bilgilerin kaybolması ve hatasız çalışmanın nasıl sağlanacağı problemleri, karşılaşılan en önemli problemlerdir. Bu problemlerin çözülebilmesi için, kodlama işlemi; yani, hataları sezen ve düzelten kodlar kullanılabilir. Bu çalışmada da, hataları sezen ve düzelten kodlardan delinmiş konvolüsyon kodları ile bu kodlan kullanan ARQ sistemleri incelenmiştir. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde, delinmiş konvolüsyon kodlarını kullanan sistemlerinin daha iyi anlaşılması için üç temel ARQ (Otomatik Tekrar İsteği) sisteminin (SW, GBN ve SR ARQ sistemleri) başarım ve güvenilirlikleri hakkında bir ön bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, oran uyumlu konvolüsyon kodlarından delinmiş ve tekrarlı konvolüsyon kodlan ile bu kodların Viterbi ve ardışıl kodçözme algoritmaları ile çözülmeleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, delinmiş konvolüsyon kodlarını kullanan ARQ sistemlennden, genelleştirilmiş ikinci türden karma ARQ sistemi, ardışıl kodçözme algoritmasını kullanan artış fazlalık bitlerine sahip ARQ sistemleri, adaptif kodlama oranlı ARQ sistemleri, adaptif artış fazlalık bitlerine sahip ARQ sistemleri, sınırlı yastıklı alıcılar için adaptif artış fazlalık bitlerine sahip SR ARQ sistemleri ve bunlann başarım analizleri hakkında bilgi verilmiştir. Delinmiş konvolüsyon kodlarını kullanan ARQ sistemleri için elde edilen sonuçlar dördüncü bölümde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important problems in communication systems are loss of information due to channel noise during transmission. To solve these problems, error detecting and correcting codes, can be used. In this study. Automatic Repeat Request(ARQ) systems which use punctured convolutional codes have been investigated. This thesis includes four chapter. In the first chapter, basic concepts about throughput and reliability of the three basic ARQ systems which are Stop-and-Wait(SW), Go Back-N(GBN) and Selective Repeat(SR) ARQ systems have been given. In the second chapter, the Viterbi and sequential decoding algorithms and decoding of Rate Compatible Punctured Convolutional Codes(RCPC) and Rate Compatible Repetition Convolutional Codes(RCRC) have been investigated. In the third chapter, five types of ARQ systems using punctured convolutional codes that are, generalized type II hybrid ARQ scheme, sequential decoding with an efficient incremental redundancy ARQ scheme, adaptive coding rate(ACR) ARQ schemes, adaptive incremental redundancy^ AIR) ARQ schemes, adaptive incremental redundancy SR ARQ scheme for finite buffer receivers and throughput analysis of these systems have been investigated. The results for ARQ scheme using punctured convolutional codes have been investigated in the fourth chapter.