Yaptırım teorisi çerçevesinde Askeri Ceza Hukukuna özgü yaptırımlar bakımından Türk Ceza Hukuku genel hükümlerinin uygulanması
Implementation of general provisions of the Turkish Criminal Law in terms of sanctions spesific to the Military Criminal Code in the context of the theory of sanctions
  1. Tez No: 399525
  2. Yazar: İLHAN İPEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NİHAT KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada ayrı bir ceza yargılaması sistemine tabi kılınan ve zorunlu askerlik sistemi ile birlikte değerlendirildiğinde toplumun geniş bir kesimini etkileyen Askeri Ceza Hukukuna dair yaptırım sisteminin TCK genel hükümleri çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Ceza hukuku mevzuatının hızlı bir değişim yaşadığı günümüzde Askeri Ceza Hukukuna ilişkin kurumların diğer yasal mevzuat ile eşgüdüm içerisinde olması, gerek anayasal ilkeler gerekse de hukukun evrensel ilkeleri açısından önem arz etmektedir. Zaman içerisinde bazen yasal düzenlemelerle bazen de Anayasa Mahkemesi eliyle Askeri Ceza mevzuatında değişiklik ve düzenlemelere gidildiği görülmekte ancak bu değişiklik ve düzenlemelerin yetersiz kaldığı müşahede edilmektedir. Askeri Ceza Kanunu yaptırım sisteminin, bu kanunun içerisinde öngörülen öncelikle ceza türleri, bu cezaların uygulanma kabiliyetleri, kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar, erteleme gibi kurumlar yönünden Yeni Türk Ceza Kanunu'nun yaptırım sistemi ile uyumsuzluklar arz ettiği izlenmektedir. Askeri alanın kendine has özellikleri dolayısıyla kanun koyucu tarafından bu alanlarda istisnai düzenlemelere gidilebilmektedir. Askeri yargının bu kendine has özellikleri ile mevzuatta yaşanan hızlı değişim süreci içerisinde Askeri Ceza Hukukunun yaptırım sisteminin yeni Türk Ceza Hukuku sistemi ile ne kadar uyumlu olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IMPLEMENTATION OF GENERAL PROVISIONS OF THE TURKISH CRIMINAL LAW IN TERMS OF SANCTIONS SPESIFIC TO THE MILITARY CRIMINAL CODE IN THE CONTEXT OF THE THEORY OF SANCTIONS In this study it is aimed to analyse the enforcement system of the Military Criminal Code, within the framework of the general provisions of the Turkish Criminal Code, which is subordinated to a separate criminal judgement procedure and which affects a large segment of the society if commentated along with the compulsory military service system. As the Criminal law legislation undergoing a rapid changes nowadays, it is important to keep the institutions related to Military Criminal Law in coordination with other legal legislation in terms of constitutional principles and universal principles of law. Regulations and changes are observed time to time in the Military Criminal Code sometimes by legislative changes and sometimes by the Constitutional Court, however it is realised that these regulations and changes are inadequate. Inconsistencies are observed with the enforcement system of the Military Criminal Code and the new Turkish Criminal Code in terms of institutions such as and primarily with the types of penalties and implementation capabilities of these penalties, alternative penalties for short-term imprisonment and sentence suspension which are stipulated in this law. Due to the unique characteristics of Military field, exceptional arrangements can be made by the legislator. It has been tried to expose the compatibility of the enforcement system of the Military Criminal Code with the new Turkish Criminal Code, within the process of rapid change of legislation with the unique features of military justice.