Türk kamu yönetiminde idari denetim
Administrative inspection in public administration in Turkey
  1. Tez No: 399526
  2. Yazar: MESUT ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇKİN YAVUZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kamu kurum ve idareleri (örgütleri), içinde yer aldıkları toplumlarda önemli düzeyde ekonomik ve sosyal rol oynamaktadır. Bu anlamda kamu örgütlerinin ürettikleri mal ve hizmetlerin toplum üzerinde, önemli sosyo-ekonomik etkileri bulunmaktadır. Kamu örgütleri, bu mal ve hizmet üretimini yasal amaçları doğrultusunda gerçekleştirmektedir. Bu amaçların gerçekleşip/gerçekleşmediği olgusu ise ilgili kamu örgütünün etkililiği, verimliliği ve performans göstergeleri ile doğrudan saptanabilmektedir. Bu etkililiği ve verimliliği saptama faaliyetleri ise kurumun denetim fonksiyonu olarak adlandırılabilir. Yönetim, iyi işlemeyen bir denetim süreciyle kuşkusuz yetersiz ve eksik kalacaktır. Bu yüzden kurumların performanslarını geliştirebilmeleri için denetleme fonksiyonuna gereksinim duyulmaktadır. Kamu yönetimi anlayışında yaşanan değişimlerin denetim fonksiyonunda da radikal değişimleri beraberinde getirdiği görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, denetim fonksiyonunda ortaya çıkan bu değişimlerin ayrıntılı olarak irdelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda denetim fonksiyonunun tarihsel gelişimi, türleri ve yeni uygulamaları ele alınmaktadır. Ayrıca yönetim sistemlerine de değinilerek, Türk kamu yönetiminde geçmişte uygulanan, uygulanmakta olan ve önümüzdeki döneme ilişkin tasarlanan denetim uygulamaları değerlendirilmiştir. Çalışmanın ulaştığı bulgular doğrultusunda, yaşanan değişimlerden birçoğunun kamu yönetiminin gelişmesinde oldukça önemli katkılar sağladığı; ancak özel sektörden alınan bazı denetim yöntem ve tekniklerinin başarılı bir biçimde kullanıldığını söylemenin güç olduğu ve Türkiye'de yapılan denetim alanındaki reform çalışmalarının istenen ölçüde başarılı olmadığı ve düzenlemelerin beklenen verimi sağlayamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public institutions and organizations have significant economic and social roles in the societies they are in. In this sense, the services and the goods produced by public organizations have great socioeconomic effects on society. Public institutions realize the production of these services and the goods according to its legal objectives. The fact that if these objectives are realized or not can be determined directly by the effectiveness, productivity of the public organization and performance indicators. Determining this effectiveness and productivity can be named as control function of the institution. There is no doubt that management will be insufficient and imperfect with a malfunctioning process. That is why institutions need control functions to improve their performances. It is seen that the changes in the perception of public administration has brought radical changes in control functions as well. The aim of this study is to examine these changes in control function in detail. In accordance with this purpose, historical development of control function, its types and new practices are discussed. Additionally, by discussing management systems, the auditing implementations having implemented in the past, being implemented today and the auditing implementations devised for the upcoming period in Turkish public management is evaluated. According to the findings this study has reached, It can be stated that most of the changes that has been experienced have added significantly to the improvement of public management, while it is difficult to state that the auditing methods and technics adopted from private sector are used successfully and it is deduced that the reform efforts made in Turkey in audit sphere do not succeed as desired and the regulations can not provide the expected return.