Kamu - özel ortaklığında belediyelerin sunduğu hizmetler: Türkiye - İsveç karşılaştırması
Municipal services provided by the way of public private partnership: Turkey - Sweden comparison
- Tez No: 399524
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
1980 sonrası neoliberal politikalar etkisi ve ışığında, devletlerin kamusal hizmet tanımları değişmiş, özel sektör ağırlıklı yapılar ağırlık kazanmaya başlamıştır. Bu araştırma, özellikle yerel yönetimler düzeyindeki kamusal hizmetlerin sunumundaki değişimi, Türkiye ve İsveç karşılaştırması ile ortaya koymaya çalışmıştır. Hem Türkiye'den (Eskişehir Gaziantep, Antalya, Kemer ve Alanya) hem İsveç'ten (Stockholm, Malmö, Goteburg, Karlstad ve Boras) benzer büyüklükte yerel yönetim birimleri özellikle ulaşım, altyapı ve atık yönetimi hizmet alanları kapsamında incelenmiştir. Birinci bölümde kamu-özel ortaklığı ile ilgili kuramsal ve kavramsal boyut incelenmiş, izleyen bölümlerde ise Türkiye ve İsveç'te mevcut durumlar değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde Türkiye ve İsveç'te gerçekleştirilen alan araştırmaları sonuçları değerlendirilmiş ve beşinci bölümde genel değerlendirme yapılarak öneriler geliştirilmiştir. Kamu-özel ortaklığı farklı yapı ve işleyişe sahip ülkelerde genel akım yönelimine uygun bir şekilde karşımıza çıksa da, asıl ayrım devletlerin bu yöntemlere başvurmaktaki gerekçelerinden kaynaklanmaktadır. Türkiye daha çok finansman sağlama gerekçesini kullanırken, İsveç finansman sağlamaktan ziyade etkin ve verimli yönetim tekniği gerekçesini kullanmaktadır. Her ne gerekçe kullanılırsa kullanılsın, siyaset ve yönetimin bu yönde iradesini arkasına almayan girişimler genel olarak başarısız olmuştur. Sonuç olarak, makro ekonomik planlara uygun sürdürülebilir kamu-özel ortaklığı yapıları oluşturmak için, siyasi irade, sağlam bir hukuki, mali, idari yapı ve gelişmiş kurumsal kapasite ile sivil toplum kuruluşlarının da içinde olduğu geniş bir meşruiyet zemini gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
By the impact of neoliberal policies after 1980's; the public service definitions have changed and the role of private sector has increased day by day. This study has especially tried to analyse the changes of local public services provision by the Turkey and Sweden comparison. Similar sized units of local government have been selected both in Turkey (Eskisehir Gaziantep, Antalya, Kemer and Alanya) and Sweden (Stockholm, Malmo, Gothenburg, Karlstad and Boras) for to compare and analyse especially in transport, infrastructure and waste management service areas. The study has been start with theoretical and conceptual framework, continued with the applied structures of Turkey and Sweden. And then after making a comparison between Turkey and Sweden, assessments and recommendations have been developed. All countries has different reasons to apply to public-private partnerships. The study has underlined that the reason of Turkey is finance creation because of lack of financial resources and the reason of Sweden is to have more effective and efficient management techniques rather then finance creation. If there are no politics and government initiatives in same direction all these methods will generally be unsuccessful. As a result, for to create sustainable public-private partnership structures which accordance the macro-economic plans requires legal, financial, administrative structures, improved institutional capacity and a wide range of civil society participation for to ensure the legitimacy.