Otel işletmelerinde maliyetlerin kontrolü ve planlanması
Cost control and planning at hotel business
- Tez No: 399533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ANGAY KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Herşey dahil ve ultra her şey dahil konaklama işletmelerinin son yıllarda artmaya başlaması ve bunun sonucunda her şey dahilde verilen ürünlerin toplam oda fiyatına eklenmesi gerekliliği ve ortaya çıkan oda fiyatlarındaki artışa bağlı olarak konaklama sayılarında azalma toplam gelirlerde önemi daha da artan maliyetlerin kontrolü ve planlamasının önemini ortaya çıkarmıştır. İşletmeler bu nedenle çeşitli çözüm yolları arayışındadırlar. Bu amaçla ortaya çıkan uygulamalar işletmeden işletmeye farklılık göstermektedir. Bu çalışmada turizm ve otelcilik kavramları ile maliyet kavramının oteller içindeki yeri, maliyet ve gider arasındaki ayrım, otellerde giderlerin bütçelenmesi ve nihayetinde de Antalya'da 5 yıldızlı bir otelde yapılan günlük gelir ve giderlerle diğer otel rutin raporlarının bir arada görülebildiği Günlük Faaliyet Raporlama Sistemi üzerinde durulmakta, olumlu ve olumsuz yönleriyle nasıl geliştirilebileceği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years within started to increase of all inclusive and ultra all-inclusive hotels and as a result of that some old extra products are started to serve in all-inclusive concept, so the room rates increases depending and the number of rooms sold decreases, depending on that total revenue decreases. So, the importance of cost control and planning continues to increase. For this purpose, a variety of businesses are in search of solutions, but emerging applications vary from business to business. In this study, tourism and hospitality concepts and costs of the concept of hotels within the location, distinction between cost and expenses, budgeting of hotel expenses, and ultimately an application which is done at a Antalya 5-star hotel and provides to see the day income and expenditure and other hotel routine reports together which is named Daily Activity Reporting System and emphasize how to improve positive and negative aspects are discussed.