Konaklama işletmelerinde işgücü maliyet kontrolü insan kaynakları yönetimi açısından incelenmesi ve örnek bir model
Cost control of workpower in accommodation establishments, examine of human source management and a sample model
- Tez No: 99839
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERAL AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu tezde, otel işletmelerinde büyük bir maliyet unsuru olan işgören maliyetleri, bağımsız bir bilim dalı haline gelen L'insan kaynakları yönetimi" açısından incelenmiştir. Birinci bölümde, turizm endüstrisi, konaklama işletmeleri ve konaklama işletmelerinde işgücü kavramları hakkında bilgiler verilmiş olup; otel işletmeleri ile işgücü maliyeti ve işgörenlerle işgücü maliyet kontrolü arasında ilişki incelenmiştir. İkinci bölümde, İnsan kaynakları yönetiminin önemi vurgulanarak iş analizi, İş etüdü, iş tasarımı, personel planlamasının yapılması, İnsan kaynakları yönetimine bağlı olarak; personel sağlanması ve seçilmesi, işgören devir hızı, personel için gerekli eğitim politikasının düzenlenmesi, turizm eğitimi veren kurumların sektöre entegrasyonunun sağlanması, istihdam edilen kişilerin performansını en iyi şekilde ortaya koyması, ücretleme ve personel yönlendirilmesinin işgücü maliyetleriyle olan ilişkisinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, otel işletmelerinde insan kaynaklan yönetimi işlevleri ile işgören maliyet kontrolü arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik Marmaris'te faaliyette bulunan MARES (Marmaris Altınyunus Turistik Tesisleri AŞ.) otelinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırma süresi içerisinde; maliyet kontrolü günümüz rekabetinin en az maliyetle işgören çalıştırılabilecek, insan kaynaklan yönetimi tekniklerini kullanarak örnek bir model ortaya çıkartılmıştır. Otel işletmelerinde işgören maliyet kontrolünü sağlayabilmek için, özellikle insan kaynakları yönetiminin anlam ve önemi konusunda yapılmış olan bu çalışma; bağımsız insan kaynakları bölümünün önemini ortaya koymuş ve işgücü maliyetleri kontrol altına alındığı süre içerisinde, işgören maliyetlerinin düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, in hotel managements cost of staff which is an element of sum of money is examined according to the human source management which becomes to an independent brunch of science. In the first section, about concepts of tourism industry and hosting management and man power information is given; the relationship between hotel management and cost of workpower and between workers and cost of workpower are examined. In the second section, the importance of human source management is emphasized and work anlyse, work investigation, work imagination, and planning staff and providing a staff, choosing them, speed of cycling staff and indicating the stafff education policy, the adaptation of corporations which give tourism education those who are employed do their best displaying their performance, the relationship between charging and directing a staff on cost of manpower are discussed. In the third section, an inquiry is done, in hotel management relationship about management of human source functions with controlling the cost of staff in Marmaris, MARES (Marmaris Altınyunus Touristic Establishment A.Ş.) During the period of inquiry a sample model was appeared. This study especially for human source administration's meaning and importance so as to control the cost of staff in hotel management; it depicts the importance of independent human source section and this is a fact that, if workforce cost is undercontrolled, the cost of staff is seen low.