Fertility intention of women in Turkey from a gender equity perspective with focus on the division of labor within the home
Toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinden ev içi iş bölümüne odaklanarak Türkiye'de kadınların doğurganlık niyetleri
- Tez No: 399553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALANUR ÇAVLİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Sosyoloji, Demography, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
1970'li yıllardan günümüze dramatik bir düşüş sergileyen doğurganlık seviyeleri ile ilgili literatürde birçok çalışma olmasına rağmen doğurganlık seviyelerindeki benzeri görülmemiş düşüşün nedenleri tam olarak açıklanamamıştır. Düşük doğurganlık seviyelerinin nedenini kadının statüsüne atfeden birçok araştırma, kadının, asıl resmin sadece yarısını temsil eden, yalnızca kamusal alandaki statüsünü dikkate almıştır. Toplumsal cinsiyet eşitliği kuramı hem kamusal hem de özel alandaki farklı sosyal kurumlara odaklanarak söz konusu boşluğu doldurabilir. Bu tez, cinsiyet eşitliğinin belirli boyutlarına odaklanarak (ev işlerinin paylaşımı, eğitim ve istihdam) toplumsal cinsiyet eşitliği kuramına ampirik destek sağlamaktadır. Bu tezin amacı doğurganlığın niyete dayalı ve amaca yönelik bir davranış olduğu düşüncesinden yola çıkarak Türkiye'deki kadınların doğurganlık niyetlerine yönelik cinsiyet eşitliği perspektifinden bir model oluşturmaktır. Bu amaçla 2008 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'nın ulusal temsiliyeti olan verileri kullanılarak mikro düzeyli analizler yapılmıştır. Sonuçlar eğitim düzeyi ve şu anki çalışma durumu kontrol edildikten sonra, ev işlerinin paylaşımının 25-34 yaş grubundaki kadınların doğurganlık niyetleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir; ancak bu etki 15-24 ve 35-44 yaş gruplarındaki kadınlar için beklenen yönde değildir. Çalışma farklı toplumsal kurumlara atfedilen tutarsız toplumsal cinsiyet eşitliği düzeylerinin 25-34 yaş grubundaki kadınların doğurganlık niyetleri üzerinde azaltıcı etkisi olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın Türkiye'de doğurganlık ve toplumsal cinsiyet eşitliği arasındaki ilişkiyle ilgili mevcut yazına önemli katkılar sağlaması beklenmektedir. Çalışma, kadının sadece kamusal alandaki statüsünü değil -ev işlerinin paylaşımına odaklanarak- özel alandaki statüsünü de, doğurganlık niyetleriyle ilişkilendiren Türkiye üzerine ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Fertility levels have witnessed a dramatic decline, especially since the 1970s, and despite many diverse studies, the reasons for these unprecedented low levels of fertility have remained elusive. Many of researches have attributed the low levels of fertility to the status of women, although they typically take into consideration only their status in the public sphere, which represents only half of the picture. Gender equality theory can overcome this shortfall by focusing on the different social institutions that exist in both public and private spheres. This thesis provides an empirical test of gender equity theory by focusing on particular dimensions of gender equity, being the allocation of housework, education and employment. Considering fertility as a purposive behavior that is based on intentions, the aim in this thesis is to establish a model of the fertility intentions of women in Turkey from a gender equity perspective. To this end, micro-level analyses are carried out using nationally representative data from the Turkey Demographic and Health Survey, 2008. The results show that after controlling for education level and current working status, the allocation of housework has a significant effect on the fertility intentions of women in the 25–34 age group; while the effect is not in the expected direction for women in the 15–24 and 35–44 age groups. It is concluded that the inconsistent levels of gender equity attributable to different social institutions has a decreasing impact on the fertility intentions of women in the 25–34 age group. This study is expected to provide some important contributions to the existing body of literature on the relationship between fertility and gender equity in Turkey. It is the first study relating the status of women in not only the public realm but also the private realm -by focusing on allocation of housework- with fertility intentions.