Sağlıklı Oreochromis niloticus (L.) bireylerinde bazı hematolojik parametrelerin saptanması üzerine bir araştırma
A study on determining of some haematologic parameters in healty Oreochromis niloticus (L.)
- Tez No: 39960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM CENGİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ill ÖZ Bu araştırma, Kasım-1993 ve Ağustos-1994 yılları arasında Ç.ü Su ürünleri Fakültesi Balık üretim İstasyonunda, Cichlidae familyasına ait sağlıklı Oreochromis niloticus (L.) bireylerindeki, bazı hematolojik parametrelerin saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, boyları 17-21,24 cm ve ağırlıkları 112-142 gr arasında değişen toplam 110 balık bireyi kullanılmıştır. Bulgularda eritrosit miktarı, 2. 16-4. 005. 10a/mm3 ; lökosit miktarı, 25.6-77.5 103/mm3 ; hematokrit değeri. %25-%44; hemoglobin miktarı, 3-6 dL/g'dır. Lenfosit hücrelerin yüzdesi, % 32-%84; monosit hücrelerin yüzdesi. %Q-%42 nötrofil hücrelerin yüzdesi, %4-%10; asidofil hücrelerin yüzdesi, %4-%28; agranüler hücrelerin yüzdesi. %64-%92-, granüler hücrelerin yüzdesi. %Q-%36 dır. Ayrıca eritrosit uzun hücre çapı. 11-14/i; kısa hücre çapı ise, 5-7/i olup, lenfosit hücre çapı, 7-11. 5/J; monosit hücre çapı, 9.5-llji; nötrofil hücre çapı, 5-8/j ; asidofil hücre çapı, 7.5-10y dur. Bazofil hücresine, sadece bir çalışmada ve bir tane rastlanıldığından, yüzdesel olarak ifade edilememiştir. Total serum proteini, 2.6-4.4 dL/g; kan glikoz miktarı ise, 114-235 dL/mg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This research was carried out at the date between November 1993 and August-1994 in Freshwater Fishculture Station, Faculty of Fisheries, The University of Çukurova. It was studied on determinations if some haematologic parameters of healthy Oreochromis niloticus (L.) adult (Cichlidae family). In this research, total 110 individuals each 17-21,24 cm lenght and 112-142 gr weight, were used. Result were determined as,- red cell counts, 2.16-4.005.10® /mm3 ; white cell counts, 25.6-77.5 103 / mm3 ; the value of haematocrit. %25-%44; haemoglobin content 3-6 dL/g. Percentages of lymphocyte cells, %32~%84; monocyte cells, %B-%42; neuthrophil cells, %4-%10; eosinophil cells, %4-%28; agranulocyte cells. %64-%92 and granulocyte cells, %8-%36. Mean diameters of long and short erythrocyte cells were found as 11-14^ and 5-7/i respectively. In addition, other results were found as diameter of lymphocyte cells, 7-11.5/i; monocyte cells, 9. 5-1 1.5^; neuthrophil cells, 5-8/j; eosinophil cells, 7.5-lOji. Since a single basophyl cell is found in only one study, it is not expressed in %. And also, total serum protein, 2.6-4.4 dL/g; blood glucose level, 114-235 dL/mg.