Değişik avların avcı böcek chilocorus bipustulatus (Linnaeus) (Coleoptera coccinellidae) un gelişme ve üreme gücüne etkileri
Effect of three diaspidid species on development and reproduction of chilocorus bipustulatus (Linnaeus) (Coleoptera coccinelliade)
  1. Tez No: 39959
  2. Yazar: NAİME ZÜLAL TEKELLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEDİM UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZ Bu çalışma kabuklu bitlerin önemli bir avcısı olan Chilocorus bipustulatus (L)' un kitle üretiminde en uygun avın saptanması amacı ile ele alınmıştır. Avcı böceğin Aonidiella aurantii (Maskeli), Aspidiotus nerii Bouche ve Pseudauiacaspis pentagona (Targioni) gibi üç değişik kabuklubit türü üzerinde 25 °C de ayrı ayrı gelişme süreleri, ölüm oranları, günlük ve ömür boyu bıraktıkları yumurta sayıları saptanarak yaşam çizelgeleri oluşturulmuştur. Ayrıca avcının değişik beslenen avlarla vücut irilikleri ve cinsiyet oranları belirlenmiştir. A. nerii ile beslenen C. bipustulatus bireylerinin A. aurantii ve P. pentagona ile beslenenlere göre gelişme sürelerinin daha kısa, farklı dönemlerdeki ölüm oranlarının daha az, kalıtsal üreme yeteneği (rm) ile net üreme gücünün (R0) daha fazla ve döl süresinin (T) daha kısa olduğu saptanmıştır. Bu verilerden A. nerii 'nin C. bipustulatus' un kitle üretimi için en uygun av olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study aimed to determine the most suitable prey for the mass production of predatory coccinellid, Chilocorus bipustulatus (L). Three different diaspidid species were used as prey: Aonidiella aurantii (Maskeli), Aspidiotus nerii Bouche and Pseudaulacaspis pentagona (Targioni). The developmental time, mortality, fecundity, body sizes and sex ratio were determined at constant 25 °C and life tables were constructed. Individuals fed with A. nerii displayed the shortest developmental time, lowest mortality, highest intrinsic rate of increase (rm), net reproduction rate (R0) and shortest generation time compared to both other diaspidid species. According to the obtained results, A. nerii is found to be the most suitable prey to develop a mass production of C. bipustulatus