Oral yolla alınan organofosfatlı insektisit malathion'un pimpla turionellae L. dişilerinin yaşam süresi, yumurta verimi ve açılımına etkisi
- Tez No: 39961
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSKENDER EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
IV öz Oral yolla alman organofosfath insektisit Malathion'un, Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) ergin dişilerinin yaşam süresi, yumurta verimi ve açılımı üzerine artan derişimlerine bağlı olarak farklı etkiler yapmıştır. 1.000 ppm Malathion derişimi 24 saat içerisinde böceklerin %100'ünün ölümüne neden olurken, 0.500 ppm ve 0.100 ppm oranları ise en fazla 6 gün yaşamalarına neden olmuştur. P. turionellae ergin dişileri için sublethal derişimler olan 0.050 ppm ve 0.010 ppm, yaşam süresini ve toplam yumurta üretimini önemli derecede azaltmış, yumurta açılımına ise önemli bir etki yapmamıştır. Denenen derişimlerden 0.001 ppm, yaşam süresine ve yumurta açılımına önemli bir etki yapmamasına karşın, yumurta üretiminin artmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Orally administered malathion altered the longevity, egg production and hatchability of adult female Pimp/a turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae). Although 1.000 ppm malathion killed all insects within 24 hours, maximum survival in the 0.500 ppm and 0.100 ppm maximum 6 days. The longevity and egg production significantly decreased by malathion's sublethal concentrations of 0.050 ppm and 0.010 ppm. The percentage of egg hatch, however, was not significantly altered by these doses. 0.001 ppm malathion did not show any effect on neitner longevity nor the total percentage of egg hatch, but increased total egg production.