The implications of the 'responsibility to protect' on the reformation of the United Nations
Koruma sorumluluğunun Birleşmiş Milletler'in yeniden yapılandırmasına etkileri
  1. Tez No: 399611
  2. Yazar: ORSOLYA NÉMETH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE PINAR GÖZEN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Haziran 2015'te 193 üyesi ile birlikte 70. yaş gününü kutlayacak olan Birleşmiş Milletler (BM) geçen bu yetmiş yıl içinde büyük değişikliklere uğramıştır. Bu süreçte değişen sadece dünyanın jeopolitik görünümü olmamış, BM'nin uğraşmak zorunda olduğu durumlar çesitlendiği gibi dünya düzenini sağlayan kurallar da gelişmiştir. Bununla birlikte, Birleşmiş Milletler'in siyasi ve hukuki yapısı, özellikle de Güvenlik Konseyi'nin değişmeyip çağdışı kalması, Konsey'i temel görevlerini yerine getirmek konusunda yetersiz kılmıştır. Soğuk Savaş sonrasında uluslararası barışa tehdit oluşturan faaliyetlerin kapsamı da değişmiştir. Bu nedenle, günümüzde Güvenlik Konseyi barış karşıtı olarak nitelendirilen, aralarında insani krizlerin de bulunduğu çeşitli ve çok sayıda zorlukla baş etmek zorundadır. Günümüzde, insan hakları ihlalleri durumlarında harekete geçip geçmeme konusunda hukuki bağlayıcılığı olan kararlar verme gücüne sahip yegane otorite Güvenlik Konseyi'dir. Güvenlik Konseyi'nin bu yetkisi BM Tüzüğü'nün 7'nci bölümünde tanımlanan güçlerinden doğmaktayken, Konsey'in insani krizler çerçevesindeki yetkileri Dünya Zirvesi Sonuç Belgesi'nin 138'inci ve 139'uncu paragraflarında sunulan Koruma Sorumluluğu (R2P) ilkesi ile düzenlenmiştir. İlk olarak 2001 yılında bağımsız bir komisyon tarafından tanıtılan ve BM çatısı altında kurumsallaştırılan R2P, BM mekanizmasının bir parçası ve vahşet suçlarına yanıt veren önemli bir araç haline gelmiştir. Bu bağlamda, bu tez R2P'nin pratikteki uygulaması çerçevesinde BM sisteminin temel sıkıntılarını göstermektedir. Bunların ışığında, çalışmada BM reformu konusu ele alınmakta ve R2P bakış açısıyla alternatif senaryolar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In June 2015, the United Nations (UN) will celebrate its 70th birthday with its 193 members. In these 70 years the world has undergone tremendous changes. It is not only the geopolitical landscape of the world that has changed, but also the rules governing the world have evolved, as did the challenges the UN has to deal with. Nevertheless, the political and legal structure of the United Nations especially that of the Security Council has remained unvarying and anachronistic, rendering it inefficient in accomplishing its main tasks. As the scope of what constitutes a threat to international peace has also changed in the aftermath of the Cold War, currently the Security Council has to deal with a larger variety of challenges against peace, among which come humanitarian crises. Currently, the Council is the sole authority with the legal power to decide whether or not to take action in cases of grave violations of human rights. While such authority arises from the Council's powers defined under Chapter VII of the UN Charter, the framework for the inclusion of humanitarian crises under the authority of the Security Council is organized by paragraphs 138 and 139 of the World Summit Outcome, which define the principle of the Responsibility to Protect (R2P). First introduced by an independent commission in 2001, and then institutionalized under the roof of the UN, R2P has become a part of the machinery of the UN and an important tool in responding to atrocity crimes. In this context, this thesis addresses the main“illnesses”of the UN system through the case of R2P's implementation. Building on such basis, this thesis considers the issue of the UN reform, and proposes alternative scenarios from an R2P perspective.