İç Anadolu, GAP, ve Çukurova Bölgelerinden seçilen toprakların çinko adsorpsiyon-desorasiyon karakteristikleri
  1. Tez No: 39964
  2. Yazar: EMİN BÜLENT ERENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. FIRAT DERİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
54 6. ÖZET: Bu çalışmada, İç Anadolu, GAP ve Çukurova bölgelerinden seçilen 6 adet yüzey toprağının çinko adsorpsiyon-desorpsiyon özellikleri saptanmış ve bu özelliklerle toprakların bazı fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri arasındaki ilişkiler irdelenmiştir. Elde edilen sonuçlarla, fiziksel ve kimyasal özellikler arasında net bir ilişki bulunamamıştır. Yalnızca, Çomaklı-Konya toprağındaki yüksek adsorpsiyon kapasitesinin, bu toprağın sahip olduğu yüksek kireç içeriğinden kaynaklanabileceği belirtilmiştir. GAP ve özellikle Çukurova'dan seçilen topraklardaki yüksek Ce ve bitkilere yarayışlı formlardaki yüksek desorpsiyon değerleri, bu bölgelirde noksanlık problemlerinin pek önemli olmadığını göstermektedir. Çomaklı-Konya toprağında yüksek adsorpsiyonun yanında, aynı toprakta ve Konya toprağındaki bitkilere yarayışlı formlardaki desorpsiyonun yüksekliği buralarda yapılacak Zn gübrelemesine bitkilerin oldukça iyi sonuç verebileceklerini (bitki tür ve çeşidine bağlı olmak koşuluyla) göstermektedir. Sultanönü-Eskişehir toprağı ise Çomaklı-Konya toprağından sonra çalışmada kullanılan topraklar içinde en yüksek adsorpsiyon kapasitesine sahiptir. Bitkiye yarayışlı formlardaki des or ps iyonunun da Çomaklı-Konya ve Konya topraklarının sahip olduğu kadar iyi olmaması, bu toprak üzerinde yapılacak Zn gübrelemesinden alınacak sonucun yukarda söz edilen topraklar kadar iyi olmayacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
55 7. SUMMARY; In this research, zinc adsorption-desorption characteristics of six top soils selected from Central Anatolia, GAP and Çukurova Regions were determined and the relationship between these characteristics and some physical, chemical and mineralogical properties of soils were evaluated. No significant relationship between obtained results and physical and chemical properties could be found. However, it was suggested that high CaC03 content of Çomaklı-Konya soil can be main reason of high adsorption capacity of this soil. High Ce (equilibrium concentration) and desorption in plant available forms in soils selected from GAP and especially Çukurova Regions values show that Zn deficiency problems do not have much importance. Beside high adsorption capacity of Çomaklı-Konya soil, high desorption in plant available forms in the same soil and Konya soil show that response of plants growing on these soils to Zn fertilization will be very well. The Sultanönü-Eskişehir soil have the second high adsorption capacity after Çomaklı-Konya soil. Desorption in plant available forms in this soil is not high as much as in Çomaklı-Konya and Konya. Because of these reasons, the response, that plants show to Zn fertilization, is not expected be as high as plants growing on Konya soils mentioned above.