Jewish American graphic narratives: Landscapes, stereotypes and transformation in Will Eisner, Ben Katchor, Joe Kubert and Harvey Pekar
Yahudi Amerikalı yazarların grafik anlatıları: Will Eisner, Ben Katchor, Joe Kubert ve Harvey Pekar'ın eserlerinde mekan, basmakalıp karakterler ve dönüşüm
- Tez No: 399641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE MUTLUAY ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amerika'ya göç eden Yahudi göçmenler kendi alışkanlıklarından farklı kültürel ve sosyal bir yaşamla karşılaşırlar. Göçmenler yeni bir ortamda yaşamanın ve toplumun bir parçası olmanın yollarını aradığından, geleneksel yaşam biçimlerinden ödün vermek zorunda kalabilirler. Diğer yandan, sosyal alanda karşılıklı bir etkileşim söz konusu olduğundan, kültürlerini ve geleneksel alışkanlıklarını da yerleştikleri bölgelerde korumaya çalışır, yayar ve yansıtırlar. Yahudi Amerikalıların kendilerine ait bir yaşam kurma çabaları, toplumun geneline uyum sağlama istekleri, Yahudi karşıtı eylem ve söylemlerle mücadeleleri çizgi romanlarda da anlatılmıştır. Grafik anlatımlar veya çizgi romanlar görsel ve yazınsal öğeleri harmanlayarak kurguyu oluşturur. Metinlerin yanı sıra çizimlerin de anlaşılması ve yorumlanması gerektiğinden, okuyucu katılımı önemlidir. Çerçeveler, konuşma balonları, paneller, taramalar ve oluklar (gutters) gibi özgün anlatım araçları, çizgi romanları metin kurmacalardan ayırır. Melez bir tür olan çizgi romanlar sosyal, kültürel ve politik konularda etkili anlatımlar oluşturmuştur. Yahudi Amerikalı yazar/çizerlerden Will Eisner'ın The Contract with God Trilogy (A Contract With God 1978, A Life Force 1988, Dropsie Avenue 1995), Ben Katchor'un The Jew of New York (1999), Joe Kubert'ın Jew Gangster (2005), Harvey Pekar'ın The Quitter (2005) ve Harvey Pekar's Cleveland (2012) isimli eserleri mekan ve Yahudi Amerikalı kültürü arasındaki ilişkiyi basmakalıp karakterler ve imgelerle anlatır. Yazarların çizdiği basmakalıp karakterler ve değişimi simgeleyen görseller, Yahudi göçmenlerin yaşadıkları çevreye uyum sağlama sürecini yansıtmaktadır. Bu eserler göçmenlerin yerleştikleri yeni ortamda karşılaştıkları kişisel ve toplumsal sorunları ele alır. Zaman içerisinde sosyal alanların çözülmeye ve evrilmeye başlaması, karakterlerin daha iyi bir yaşam beklentisini tetikler. Yukarıda belirtilen eserlerde şehirlerin ve göçmenlerin değişimi/dönüşümü birbiriyle ilişkilidir ve bu tema çizim ve metinlerle etkili bir biçimde anlatılır.
Özet (Çeviri)
In their new environment, Jewish American immigrants encountered cultural and social conditions different from their previous lifestyles. Since they pursued ways to adapt, integrate and survive in American society, at times, their traditions and beliefs were compromised in order to gain acceptance from the dominant culture. On the other hand, because social settings are interactive, Jewish immigrants also sustained, disseminated and reflected their culture and traditions in the areas they settled. Their efforts to build a life of their own, their wish to survive, adopt, and integrate into the dominant society, and their struggle to eliminate anti-Semitic discourse are narrated in graphic novels. Graphic narratives or graphic novels blend visual and verbal elements into the framework of fiction. The combination of visual and textual elements requires reader participation to understand and interpret the narration. Distinctive tools such as frames, speech balloons, panels, sketching techniques and gutters distinguish graphic narratives from their textual counterparts. This hybrid genre has proved its effect in narrating social, cultural and political issues. Jewish American artists/writers Will Eisner's The Contract with God Trilogy (A Contract With God 1978, A Life Force 1988, and Dropsie Avenue 1995), Ben Katchor's The Jew of New York (1999), Joe Kubert's Jew Gangster (2005), and Harvey Pekar's The Quitter (2005) and Harvey Pekar's Cleveland (2012) present the connection between the landscape and Jewish American culture through stereotypes and interrelated images. The mentioned works deal with Jewish immigrants' personal and social problems in the areas they settle. These settlements dissolve and transform in time, which triggers characters' aspiration towards upward mobility. The transformation of the cities and characters are interrelated in the mentioned works and this theme is effectively portrayed through texts and images.