Uluslararası polis işbirliğinde Türkiye'nin rolü ve işbirliğinde karşılaşılan sorunlar
Turkey's role in international police cooperation and the problems witnessed in cooperation process
- Tez No: 399692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖVGÜ KALKAN KÜÇÜKSOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Güvenlik kavramı tarih boyunca birey, toplum ve devletler için önem teşkil etmiştir. Güvenliğin tesis edilmesinde uygulanacak yöntemler, güvenlik algısını oluşturan tehdit unsurlarının çeşitliliğine bağlı olarak değişmektedir. Bu çalışmada temel olarak, Realist ve Neo-liberal ekollerin güvenlik yaklaşımları çerçevesinde uluslararası polis işbirliğinin gerekliliği ve Türkiye'nin bu işbirliklerindeki rolü incelenmiştir. Uluslararası işbirliği örgütlerinden öne çıkanlar seçilerek bu alandaki çalışmaları incelenmiştir. Bu konuda Türkiye'de yazılan basılı eserlerin az olması sebebi ile daha çok yurtdışı kaynaklı akademik makaleler, elektronik kitaplar ve kurumların resmi internet sitelerindeki bilgilerden istifade edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, bir taraftan, küreselleşme sürecinin sadece devletler üzerinde etkili olmadığı, suç örgütlerine de pek çok imkân sunarak küresel nitelikler kazandırdığı ve bunların karşısında güvenliğin ancak uluslararası polis işbirlikleri ile sağlanabileceği sonucuna varılmıştır. Diğer taraftan da Türkiye'nin de sahip olduğu jeopolitik konum, dış dünyaya açılma ve Avrupa ile bütünleşme çalışmaları doğrultusunda, ulusal polis teşkilatının uluslararası işbirliği alanlarında yaptığı eğitimin, istihbarat paylaşımlarının ve verdiği operasyonel desteğin bölgesel ve küresel güvenliğin sağlanmasında büyük bir rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada, toplumları ve devletleri etkileyen unsurlarda gözlemlenen değişimin güvenlik yaklaşımlarına nasıl yansıdığı, polis işbirliğine niçin ihtiyaç duyulduğu, uluslararası polis işbirliğinin nasıl şekillendiği ve Türk Polis Teşkilatı'nın bu işbirliklerine nasıl bir katkı sağladığı sorularına cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, the concept of security has fundamental importance for individuals, society and the state. The methods to provide security vary depending on the types of threat elements which form the security perception. In this study basically, the necessity of international police cooperation and Turkey's role in this collaboration are explored within the framework of Realist and Neo-realist Security Approaches. The foremost International Cooperation Organisations were selected and their facilities were subjected and studied. Because of the scarcity of articles in the subject of International Police Cooperation in Turkey, mostly foreign articless, e-books and official web sites of institutions were used. As as result of this study, it's observed that the procces of globalization has not only effected states but also the criminal organizations by offering global opportunities. In this global structure, it is only possible to provide security through International Police Cooperations. It is concluded that Turkey has a major role for ensuring regional and global security with it's geopolitical position, integration efforts with Europe, its support through international traing programmes and international intelligence sharing. In this study, answers for the questions of how changes in the elements that affect states and society reflected in security approaches, the need for police cooperation, how the international police cooperation has shaped and how Turkish National Police has contributed to this collaboration are sought.