2002 - 2014 yılları arasında Türkiye'de kadın sorunlarına yönelik uygulanan kamu sosyal politikalarına kadınların bakışı: Yalova ili örneği
The woman perspective to the executed public social policies of women's probem i̇n Turkey between 2002 - 2014: The sample of the city of Yalova
  1. Tez No: 399693
  2. Yazar: AYŞE BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Cinsiyet ilişkilerini dönüştürmede erken bir reform dönemi geçiren Türkiye'de, son 12 yılda gelişen toplumsal cinsiyete duyarlı politikaların, ekonomik, sosyal ve siyasal alanı kuşatan bütün yaşam alanında kendini tam anlamıyla var edemeyen kadının konumunu nasıl etkilediğini araştırdığım bu çalışmamda; kadın hakları restorasyonunun toplumsal cinsiyet açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Türkiye'de 2002-2014 yılları arasında kadınlara yönelik uygulanan sosyal politikaların etkililiği ve etkenlerini ele aldığım araştırmamda, ampirik çözümlemeler için uygulama da yapılmıştır. Genel olarak cinsiyet itibariyle tarihsel süreçteki algılanma şekilleriyle birlikte kadın ve kadın sorunlarını ele alarak başladığım tezimde dünyada bu dönemde gelişen kadın haklarına yönelik politikalar da ele alınmıştır. Sonrasında kadınların yaşadıkları hak ihlalleri noktasında mevcut devlet politikalarıyla oluşturulmaya çalışılan çözüm sürecinde kadınların bilgi ve bilinç düzeyini ölçmek amacıyla Yalova İli'nde yaşayan kadınlarla anket tekniğiyle görüşmeler yapılmış olup; kadınların gerek özel gerekse kamusal alandaki statüsünü etkileyecek olan bu politikalara yönelik bakış açıları da ölçülmeye çalışılmıştır. Toplam 155 kadına sorular sorulmuş olup; öncelikle Türkiye'de kadınların konumuna bakış açıları ölçülmeye çalışılmış ve kadınlara yönelik uygulanan 2002-2014 yılları arasındaki eğitim, sağlık, siyaset-karar alma mekanizmaları, çalışma hayatı ve yasal düzenlemeler ile ilgili ve Yalova ilindeki politikalara yönelik görüşlerine başvurulmuştur. Alınan cevapların analizi sonucunda, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ülkedeki geçerliliğine olan inanç düzeyi düşük çıkmış olup; kadınların ülke çapında temel göstergelerde kadınlara yönelik uygulanan sosyal politikalardan memnuniyet düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, bu politikalardan haberdar olma konusunda eksiklik tespit edilmiştir. Özellikle Yalova ili içerisinde kadınlara yönelik uygulanan politikalara yönelik fikir sahibi olmadıklarının yüksek düzeyde oluşu dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this article, I aim to make a comprehensive assessment of the restoration of the women rights in Turkey, where gender relations have been transformed in the last 12 years, in the context of how the socially sensitive policies surronding the economics, social and political space, in which the women can not exist as herself, effected the place of women. In my research, I applied emperical methodology as well when investigating the extent of effectiveness and their agents of the social policies on women between 2002-2014 in Turkey. In a general framework, I dealt with the women and women problems in historical process in my thesis, by studying develeoping policies peculiar to women rights. It was attempted to measure the awareness and knowledge of women in the coty of Yalova, following the resolution period regarding the violation of rights and the surveys have been conducted to see their perception about the policies those may effect their status both in their private sphere and public sphere. In total, 155 women has participated to the survey and particularly the perception of their own place in Turkey and their opinions have been taken about the education, health, politics-decision making mechanism, the work life, legal regulations and the policies in the city of Yalova. Analysis of the outcome of answers demonstrated the belief was low to the social sexual equality in the country, (however) the satisfaction about the social policies on women was high. Additionally, it was found they are also not well-informed at all about those policies particilarly in the (inner) city of Yalova, they don't have much idea about implemented policies.