Haruki Murakami'nin eserlerinde toplumsal bellek ve kimlik
Collective memory and identity on Haruki Murakami's works
  1. Tez No: 399703
  2. Yazar: ESMA SANCAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CAN ERKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın yenilgisiyle, Japon toplumu savaşın hemen ardından kimlik ve değerlerine yorum getirmiştir. Savaşın sonuna dek Japon toplumunda kabul gören ideolojilerinden vazgeçmiş ve kapitalist düzenin getirdiği yeni ideoloji, Japon toplumunun toplumsal bellek ve kimlik yapısının form oluşturmasında etkili rol oynamıştır. Savaşın hemen ardından hızla büyüme göstererek savaşın getirdiği maddi zararları kapatan Japonya, ekonomide liberalleştirilmenin de etkisiyle yoğun şekilde Batı'nın etkisine maruz kalmıştır. Hızla gelişen geleneksel Japon toplumundan tüketim toplumuna dönüşen bireyler, topluma yabancılaşmıştır. Zamanla topluma karşı aidiyet hissini kaybeden bireyler, birer tüketim canavarına dönüşmüştür.Amerika'nın Japonya üzerindeki etkisinden kurtulmak isteyen öğrenciler hükümetin kararlarını sorgulayarak uzun soluklu birtakım eylemler gerçekleştirmiştir. Ancak verdikleri mücadeleler zamanla çevresine zarar vermeye başlamıştır.Yazarın yaşadığı dönem göz önüne alındığında toplumun tüm bu dönüşümüne şahit olduğunu söylemek mümkündür. Çalışmamızda Japon toplumunun toplumsal bellek ve kimlik yapısına şekil veren unsurları inceleyerek yazarın incelediğimiz eserleri üzerinde bu unsurları nasıl yansıttığını ve yansıtırken kullandığı araçları irdelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
As a result of the defeat in the Second World War, Japanese society revised their identity and values just after the war. Till the end of the war they abondoned the established ideologies; and capitalism built up a new ideology which played an effective role in the collective memory and identity of Japanese society. After the war, with a rapid progress, Japan recovered the loss of material damage the war caused and she was widely exposed to the influence of the West as a result of liberation policy in the economy. Individuals of this rapidly-growing Japanese Society became alienated from the society. Losing the sense of belonging to the society in time, they turned into consumer monsters.The students who wanted Japan to get rid of the American influence on her, in long-termed protested against the decisions of the Japan government. But their fight started to cause damage in their environment after a while. If the period the author lived in is considered, it is possible to say that he witnessed the whole transformation of the society. In this study, by analysing the factors which shaped the structure of the collective memory and identity of Japanese society, we intended to examine how he reflected these factors in his works and used the tools during this process.