Japon işgal döneminde Kore yarımadası ve Uzak Doğu'nun siyasi görünümü
Korean peninsula during the Japanese occupation period and political landscape of the Far East
  1. Tez No: 399704
  2. Yazar: OKTAY GÖKHAN BANBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERTAN GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kore Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, Korelilerin, Japon işgali altında 1910 ve 1945 yılları arasında geçirdiği 35 yıllık dönemin idari, ekonomik ve sosyal yaşam açısından değerlendirilmesidir.Günümüzde Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) yer aldığı Kore Yarımadası'nda, 19. yüzyılda yaşanan gelişmeler üzerinde durularak Japon ilhakı öncesindeki dönem incelenmiştir. Ardından 20. yüzyılın ilk yarısında Japonya, Rusya ve Çin'in incelenmesiyle birlikte Uzak Doğu'nun içinde bulunduğu durum belirlenmeye çalışılmıştır. Son olarak da 35 yıl boyunca Japon işgal yönetiminin gerçekleştirdiği idari yapılanma ile ekonomik ve sosyal alanda getirdiği düzenlemelere yer verilerek Korelilerin, bu işgal döneminde geçirdikleri süreçler ele alınmıştır.Sonuç olarak Kore Yarımadası'nda Japon işgal dönemi, öncesinde yaşananlar ve bu dönemde çevre ülkelerde meydana gelen gelişmeler ile birlikte incelenerek Koreliler üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe and evaluate the 35 years long Japanese occupation period that Korean people came through between 1910 and 1945, from the point of governance, and economic and social life.Developments in 19th century prior to the Japanese occupation period on Korean Peninsula, where now Republic of Korea (South Korea) and Democratic People's Republic of Korea (North Korea) exist, are examined. After describing Japan, China and Russia at the first half of the 20th century, undergoing situation of the Far East is tried to be determined. Executive structure and regulations on economic and social fields of Japanese occupation rule are mentioned and the phases that Korean people came through under this occupation are studied.As a conclusion, how the Korean people affected under the Japanese occupation period is analysed with the developments of the prior period at the Korean Peninsula and the neighbouring countries' evaluation at the same period.