Çağdaş İran şairlerinden İrec Mirza'nın hayatı, eserleri ve edebi kişiliği
The life, literary works and literary identity of a contemporary Iranian poet Irec Mirza
- Tez No: 399702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜSSELAM BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 475
Özet
Bu çalışmanın konusunu, çağdaş İran edebiyatının önemli şairlerinden birisi olan, faaliyetleri ve siyasi görüşleri ile İran edebiyatında farklı bir konum kazanan İrec Mirza'nın hayatı, divanı ve edebi kişiliğinin incelenmesi oluşturmaktadır. Tez çalışması giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın Giriş Bölümü'nde, şairin hayatını ve edebi kişiliğini nasıl etkilediğinin anlaşılabilmesi amacıyla, dönemin önemli tüm siyasi, sosyal ve kültürel olayları ile o dönemde yaşamış olan önemli şairler ve şiir edebiyatının gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci Bölüm'de, İrec Mirza'nın hayatı, dili, üslubu ve edebi kişiliği ile divanı incelenmeye çalışılmış, çeşitli nazım şekillerinde yazmış olduğu şiirlerinden bazılarının Türkçe'ye tercümesi yapılmıştır. Eserleri göz önünde bulundurularak edebi kişiliği, dili ve üslubu ele alınmıştır. İkinci Bölüm'de ise İrec Mirza'nın divanı dil, konu ve içerik yönünden incelenmeye çalışılmış, böylece şairin, dil ve üslup yönünden dönemin diğer şairleri arasındaki yeri ve farklılığı ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, İrec Mirza'nın divanında yer alan şiirlerinin tamamı farklı açılardan ele alınarak incelenmiş, şairin, yaşadığı toplumun geleneklerine aykırı olan yönleri ortaya konulmaya çalışılmış, böylece onun İran edebiyatına ve kültürüne yaptığı katkılar ile getirdiği yeniliklere dikkat çekilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject ofthis study consists of life, examination of works of art and literary personality of İrec Mirza who is one of the most important contemporary poets of Persian literature. Thesisconsists of entrance and other two parts. At the introduction section of this study all important political, social and culturel events of this period and major poets of this circle and poetry literature are mentioned to get how they affected poet's life and his literary personality. In this first section it is tried to examine life, language, style and literary personalitiy of İrec Mirza and some of his poems which were written in a variety of poetic forms were translated into Turkish considering his literary works, his personality, language and style are discussed. In the second part the collected poems of İrec Mirza is tried to be examined in terms of language, subject and content, therefore the poet's lingusitics and stylistic differences among othes poets of the period were presented. As a result all the poems in İrec Mirza's divan are examined by considering different perspectives and tried to show poet's contrary aspects of his society's traditions so tried to draw attention his contributions through his reforms to İran literature and culture.