Döner reküperatif ısı eşanjörü geliştirilmesi ve denenmesi
- Tez No: 39973
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde özellikle 1973 enerji krizi sonucu, yeni teknolojilerin enerji fakir prosesler şeklinde geliştirilmesi yanında, enerjinin tasarruflu kullanımı, atık ısılardır. Yararlanma yöntemleri, işletmelerde enerji departmanlarının kurulma gereksiniminin oluştuğunu gözlemleyebiliyoruz. Mevcut eski tesislerde de bu konularda yenileştirme çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Döner tip ısı eşanjörleri enerji tasarruf etmek amacıyla sanayide etkin olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de döner rejeneratörler özellikle iklimlendirme tesislerinde geniş bir uygulama alam bulmuştur. Bu çalışmada döner rejeneratörlerin hesaplanması yapılmış ve imalatı gerçekleştirilen bir sistemde verim ölçümleri yapılmıştır. Rejeneratör boyutlandırılması için önce matematiksel bir model oluşturulmuştur. Matematiksel modelden yola çıkarak, elle yapılacak hesaplarda zaman kaybım önlemek için bilgisayar programlan geliştirilmiş ve bu programların çıktılarından rejeneratör için optimum büyüklükler seçilmiş ve imalatlar gerçekleştirilmiştir. Kurulan deney düzeneğinde sıcaklıklar ölçülmüş ve iki farklı akışkan hızında verimler tespit edilmiştir. Hız 5.8 m/sn iken verim 0.42 ve 5.3 m/sn iken 0.44 olarak hesaplanmıştır. Bu değerler doğal olarak teorik bulguların altında Çıkmıştır. Verimin teorik değerlerden düşük çıkmasının en önemli sebeplerinden birisi sistemdeki hava kaçaklarıdır. Fazla olmasada, imal edilen deney düzeneğinde hava kaçakları tespit edilmiştir. Bundan sonra yapılacak imalat ve deneysel çalışmalarda sızdırmazlık probleminin dikkate alınması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, especially as the result of 1973 energy crisis, beside the development of new technolojies- as“energy poor process”, wasting energy economicly, get usage of waste-heat can be seen. Rotary regenerators are used extensively in industry for purposes of energy saving. This kind of regenerators have found wide application fields in our country specially in the air-conditioning sector. In this work it is reported about the application of construction and calculation principles of this rotary regenerator, which has been constructed and at our department. A mathematical method is formed for sizing the regenerator. Using this mathematical method a computer programs has been developed and from the results of these computer programs, the optimum values used in production of regenerator was obtained and the regenerator has been producted in the labrotuaries of our department. Temperatures has been measured from the experiments and for two different velocities of air, regenerator efficiencies was calculated. These values obtained from the experiments has seen to be under the theoritical findings. One of the main effects that causes the efficiency of the regenerator to be under the theoritical values, is the air leakages m the system. If s determined that there are leakages in the experiment set. For the later productions and experimental studies it should be better to take the air leakages into considerations.