Elektronik belge yönetimi ve arşivleme sistemlerinde kurumsallaştırma süreci: Ankara Üniversitesi örneği
Institutionalisation process in electronic records management and archive systems: The case of Ankara university
  1. Tez No: 399722
  2. Yazar: ZEYNEP AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Archive, Information and Records Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Belge yönetimi, elektronik belge, elektronik belge yönetimi ve arşivleme kavramlarından ilham alınarak EBYS'lerinde, e-arşivlemenin nasıl olması gerektiği anlaşılabilir. Daha iyi anlaşılabilmesi ve konuya nüfuz edilebilmesi için de“e-devlet”çalışmaları kapsamında EBYS ile ilgili hukuk kuralları, standartlar, düzenlemeler/uygulamaların değerlendirilmesi ve EBYS'lerin temel gereksinimlerinin belirlenmesi gereklidir. Ayrıca kurumsallaşma ve kurumsallaştırma süreci ayrıntıları ile ele alınmalı ve yukarıda belirtilenlerin EBYS'lerin kurumsallaştırma ve kurumsallaştırma süreci ile bağlantıları da göz önünde bulundurulmalıdır. Örnek çalışma olarak, Ankara Üniversitesi'nin elektronik belge yönetimi alanında yapmış olduğu“e-BEYAS”projesi ve öncesinde tamamlanan“BEYAS”projesi incelenebilir. Bu kapsamda“e-BEYAS”projesi sonucunda geliştirilen“e-BEYAS”uygulama yazılımı ve yazılımın bileşenleri incelenerek, proje süresince yapılan tüm çalışmalar analiz edilmelidir. Netice olarak, EBYS uygulamasını kullanacak kurum ve kuruluşlara ve“e-BEYAS”uygulamasına yönelik öneriler ile araştırma sonuçları değerlendirilir ise uygulamaya katkıda bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
Inspired from the concepts of records management, electronic records, electronic records management and archive, how should electronic archiving in electronic records management systems be might be conceived. To better understand and give an insight, it is necessary to evaluate legal rules, standards, regulations/applications related to electronic records management systems within the context of activities pertaining to“e-devlet”, and to define the basic requirements of electronic records management systems. Moreover, institutionalization and the process thereof shall be evaluated in detail and the interlinkages between such and those mentioned above shall be taken into account as well. As a case study,“e-BEYAS”project, conducted by Ankara University in the field of electronic records management, and“BEYAS”, which preceded it might be assessed. In this context,“e-BEYAS”application software developed as per“e-BEYAS”project and the components thereof shall be further reviewed and all activities in the process shall be analyzed. As a result, in case the proposals as to organizations and institutions that would adopt an electronic records management system and“e-BEYAS”application and conclusions of the research are elaborated this may contribute to the practice in the field.