İmalat ve dağıtım süreçlerinde lojistiğin önemi
Importance of logistics in manufacturing and distribution
  1. Tez No: 399744
  2. Yazar: KEREM UÇGUNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı lojistik yönetiminin önemi ve üretim işletmelerinin rekabet güçlerinin artırılmasındaki katkılarını belirlemektedir. Araştırma bulgularına göre üretim işletmelerinde lojistik faaliyetlerin yerine getirildiği ve bu faaliyetler sırasında lojistik kaynaklardan faydalanıldığı tespit edilmiştir. İşletmelerdeki lojistik kaynaklar bilgi ve yenilik kaynakları, operasyonel kaynaklar, teknolojik kaynaklar ve insan kaynakları olmak üzere dört faktör altında toplanmaktadır. En yüksek varyansa sahip olan birinci faktör“Bilgi ve Yenilik Kaynakları”iken en düşük varyans ile“İnsan Kaynakları”dördüncü faktör olmuştur. Teknolojik kaynaklar en yüksek ortalama ile işletmelerin genellikle sahip oldukları bir kaynak iken bilgi ve yenilik kaynakları en düşük ortalama ile işletmelerin en az sahip oldukları kaynaktır. İşletmelerin çalışan sayıları ve kuruluş yılları lojistik kaynakların sahipliği konusunda bir fark yaratmamaktadır. Lojistik faaliyetler faktör analizi ile“Hizmet Üretimi ve Sunumu”ve“Tedarik Faaliyetleri”olmak üzere iki faktör altında toplanmıştır. Lojistik regresyon analizi sonucunda“Bilgi ve Yenilik Kaynakları”faktörü altında toplanan lojistik kaynaklar dışındaki diğer lojistik kaynakların, lojistik faaliyetler üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Lojistik kaynaklar arasından“Operasyonel Kaynaklar”6 lojistik faaliyet ile en fazla faaliyeti etkileyen kaynak olmuştur.“Teknolojik Kaynaklar”en yüksek ortalamaya sahip olmasına rağmen yalnızca sınıflandırma faaliyeti üzerinde negatif bir etkiye sahip bir kaynaktır.“Bilgi ve Yenilik Kaynakları”ise hiçbir lojistik faaliyet üzerinde etkili olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the importance of logistics management and production company contribution in enhancing competitiveness. Research findings based on the fulfillment of logistics activities in the production company and has been found to benefit from logistics; resources during these operations. Logistics resources, information and resources on business innovation, operational resources, including technological resources, and human resources are grouped under four factors. The first factor, which has the highest variance“Knowledge and Innovation Resources”, while the lowest variance with the“Human Resources”has become the fourth factor. While they have generally a source of technological resources of the enterprises with the highest average knowledge and innovation resources are resources that they have at least the company with the lowest average. Number of employees and establishment of business does not create a difference in the ownership of logistical resources. Factor analysis with logistic activities“Service Production and Presentation”and“Procurement Activities”are grouped into two factors, namely. Logistic regression analysis revealed that“Knowledge and Innovation Resources”other logistics resources collected under the logistical resources of outside factors have been found to be effective on logistics activities. Logistics resources from“Operational Resources”has been the greatest source of influence and 6 logistics activities.“Technological Resources”Although the highest average is only one source has a negative impact on the classification activity.“Knowledge and Innovation Resources”has emerged that there is no impact on logistics activities.