Diyalektik kavramının tarihi değişimi ve günümüzde diyalektik mantık
Historical changes of the concept of dialectics and dialectical logic today
  1. Tez No: 399754
  2. Yazar: ALİŞAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE KUTLUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
“Diyalektik”terimi, zamanımızda olduğu gibi, tarih boyunca da değişik anlamlarda kullanılmıştır. Ancak günümüzde çok bilinçli olarak kullanıldığı söylenemez, terimin anlamları birbirine karıştırılmaktadır. Bu nedenle, terimin ortaya çıkışından başlayarak günümüze değin aldığı değişik anlamların ne olduğu araştırılmıştır. Terimin anlamındaki değişmenin nedenlerini saptayabilmek için, tarih içinde felsefe ve mantıkla bağları da incelenmiştir. Gerçekten de, çeşitli dönemlerde felsefe anlayışının değişmesine bağlı olarak, diyalektik anlayış da değişmiştir. Günümüzde kullanılan diyalektik kavramının içeriği üzerine, Hegel'in ve Marx'ın etkisi büyüktür. Bu terim, artık daha önceki filozofların verdiği anlamlarda kullanılmamaktadır. İdealist Hegel'in diyalektik düşüncesine karşı, materyalist Marx'ın diyalektik düşüncesi daha tutarlı ve yaşama daha uygundur. Geleneksel ve formel mantığın salt düşünme dünyasında geçerli olmasına karşılık, diyalektik mantık hem dış dünyada hem de düşünme dünyasında geçerlidir. Buna karşın, Marksistler, diyalektik mantığın kullanılışında çok yanlış yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
“Dialectics”term is used in different meanings throughout history, as in our time. However, it is not used as a very conscious today; meanings of the term are mixed together. Therefore, it was investigated what the various meanings of the term taken from the start to the present. In order to determine more accurately the cause of the change in the meaning of the term, the relationship between philosophy and logic of history was also studied. Indeed, at various times, depending on the change in the understanding of philosophy, dialectical understanding has changed. On the content of the dialectical concepts used today, the influence of Hegel and Marx are large. It is no longer effective meanings given earlier philosophers. Compared to Hegel's idealist dialectic, Marx's dialectical materialist approach is more consistent and more suited to life. Although traditional and formal logic are available only in the thinking world, dialectical logic is available in both the thinking world and the outside world. However, Marxists have done very wrong in the use of dialectical logic.