Kesici takım malzemelerinde PVD CVD tipi modern seramik katmanların takım ömrüne etkisi
- Tez No: 39978
- Danışmanlar: PROF.DR. SADİ KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET: Kesme koşullan ile takım ve iş parçası malzemesinin yoğun etkisini içeren işlenebilirlik kavramının arttırılması için takım-iş parçası arayüzeyinin azaltılması gerekir. Böylesi bir işlevi hem sert ve aşınmaya dayanıklı hem de yağlayıcı katmanlar görürler. Bu çalışmada iş parçası malzemesi olarak yüksek işlenebilirlik amacıyla geliştirilen saf (9SMn36) ve kurşun katkılı (9SMn36Pb) iki değişik otomat çeliği, yüksek hız çeliği ve sert metal takımlar ile talaşlı işlenmiştir. Yüksek hız çeliği takımlar kaplamasız ve PVD-TiN kaplı; sert metal takımlar ise kaplamasız ve CVD ile geçiş katmanlı (TİC+ TiCxNy+TiN) olarak seçilmiştir. Yapılan kesme deneyleri ile takım aşınma karakteristikleri belirlenerek işlenebilirliğe pozitiv katkısı olan her iki katman etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: In order to improve the machinability, which is very much affected by the conditions and the properties of the tool and the workpiece material, one should reduce the contact surface occuring at the tool-workpiece interface. Such a requirement is fulfilled not only by lubricating films but also by hard, wear resistance coatings. In this study the machinability characteristics of two types of free cutting steels, which have been developed to achieve a high machinability, being pure (9SMn36) and lead added (9SMn36Pb), have been examined by machining these steels using HSS and cemented carbide type tools. The type of the HSS tools were either coated with TiN by the PVD technique or not coated at all while the cemented carbides used were in the state of either not coated or coated with (TiC + TiCxNy + TiN) by the CVD technique. The wear characteristics of the tools have been determined by the cutting experiments performed and, hence the effects of either of the coatings which have positive contributions on the machinability could be examined.