Ergenlerde ebeveynlerden algılanan ilgi/kabul ile ergenin sosyal uyumu ve dürtü kontrol düzeyi arasındaki ilişki
The relatioship between the perceived acceptance/involvement from parents and the social adjustment and the drive control of adolescents
  1. Tez No: 399782
  2. Yazar: SULTAN SEÇKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NESLİHAN ZABCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, ebeveyn-ergen arasındaki ilişkiler dahilinde, ergenin algıladığı ilgi/kabul ile ergenin sosyal uyumu arasındaki ilişki incelenecektir. Ayrıca sosyal uyumu kritik düzeyde düşük olan ergenlerde dürtüsel işleyiş Rorschach Testi ile değerlendirilecektir. Dürtüsel işleyiş açısından sarsıntılı bir dönem olarak değerlendirilen ergenlik döneminde, birey bedensel ve ruhsal olarak değişim ve dönüşüme uğrar, ebeveynlerden uzaklaşma gerçekleşir ve kimlik oluşumu tamamlanır. Bu dönemde dönüşümün sağlıklı olabilmesi ve ruhsal ve sosyal uyumun başarılı olabilmesi için, ergene ebeveynin uygun desteği vermesinin önem taşıdığı düşünülmektedir. Araştırmanın hedefi, ergenlerde anne-babadan algılanan ilgi/kabul ile ergenin sosyal uyumu ve dürtü kontrol düzeyi arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma, 14-17 yaş aralığında, devlet okulu lise düzeyine devam etmekte olan 34 kadın, 30 erkek öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, ergenin sosyal uyumuyla, her iki ebeveynden algılanan ilgi/kabul arasında olumlu bir ilişkiyi işaret etmektedir. Sosyal uyumu kritik düzeyde düşük olarak belirlenen ergenlerde, dürtü kontrol düzeyi norm değerlerin altında kalmakta, kapsayıcı işlevlerde yetersizlik ve işlevsel olmayan ödipal üstbenlik yapılanması gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, within the parent-adolescent interrelations, the correlation between the perceived acceptance/involvement of adolescents from their parents and the social adjustment of adolescents will be examined. Also, the psychic functioning of the adolescents who have critical social adjustment level, will be evaluated using Rorschach Test. During adolescence, a period considered to be a turbulent period in terms of impulsive operation, individuals undergo change and transformation as physically and mentally, are carried away from parents and their identity formation is complete. In this period, for the success of transformation and a healthy psychic and social adjustment, it is thought to be important that the adolescents are to get proper support of the parents. The aim of this study is to examine whether there is a relationship between perceived acceptance/involvement of adolescents from their parents and the social adjustment and the drive control level of the adolescents. The study was conducted among 34 female and 30 male students, studying in the public high school, ages between in the range of 14-17 years. The results of the study point out that there is positive correlation between the perceived acceptance/involvement of adolescents from their parents and the social adjustment of the adolescents. The adolescents who are assigned as the critically low social adjustment level, have low drive control level than the standart value and there is observed that they have insufficient containment functioning and nonfunctional oedipal superego formation.