14-17 yaş arasındaki ergenlerin psikolojik sorunları ile ailenin denetimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between 14-17 year-old adolescents' psychological distress and parental monitoring
- Tez No: 543288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ergenlik dönemi önemli değişim ve dönüşümlerin gerçekleştiği bir geçiş evresi olarak tanımlanmaktadır. Bu dönemde, bireylerin aileleriyle olan iletişimleri ve algıladıkları ebeveyn tutumlarının genel işlevsellik ve psikososyal gelişimlerine etkisi olduğunu öne süren çalışmalar mevcuttur. Bu bilgiden hareketle, yapılan bu çalışmada, 14-17 yaş ergenlerde algılanan aile denetimi ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Anket çalışması yürütülen araştırmaya 152 lise öğrencisi katılmıştır. Katılımcılara Sosyo-demografik Bilgi Formu, Anne Baba Tutum Ölçeği ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, demografik değişkenler bakımından, 14-17 yaş ergenlerin algılanan aile denetimi ve duygu düzenleme becerilerinin anlamlı ölçüde farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca, algılanan ebeveyn kabul-ilgisi ile psikolojik özerklik boyutunun, ergenlerin duygu düzenleme becerileri ile pozitif ilişkisi saptanmıştır. Ebeveynlerden algılanan kabul-ilgi ve psikolojik özerkliğin ergenlerde duygu düzenleme becerilerini açıkladığı ve açıklayıcı ilişki toplam varyansın %9'unda anlamlı bulunmuştur. Çalışmada elde edilen bulguların, ergenlik döneminde psikososyal gelişim ve ilişkili faktörlerin ele alınması bakımından güncel sonuçlar içerdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Adolescence is defined as a transition phase in which significant changes and transformations take place. Regarding this developmental phase, there are studies suggesting that parenting attitudes have an impact on the general functionality and psycohosocial development of adolescents. In this study, the relationship between perceived family control and emotion regulation skills in adolescents aged 14-17 years was examinede. 152 high school students participated in this survey. Socio-demographic information form, Parental Attitude Scale and Emotional Regulatory Skills Scale were applied to the participants. According to the findings of the study, it was seen that in terms of demographic variables, perceived family control and emotion regulation skills of adolescents aged 14-17 years were found as significantly different. In addition, perceived parental acceptance-interest and psychological autonomy dimensions were positively correlated with adolescents'emotion regulation skills. It was also revealed that the acceptance-interest and psycohological autonomy perceived from parents explained emotion regulation skills in adolescents and the explanatory relationship was significant in %9 of total variance. The findings of the study show current results in terms of psychosocial development and related factors in adolescence.