Sivil havacılık alanındaki sektör beklentileri ve istihdam taleplerinin akademik programların oluşturulmasında etkisi: YÖK-SHGM Sivil Havacılık Eğitim Komisyonu çalışmaları
The effect of sectoral expectations and employment demands in the field of civil aviation on preparation of academic programs: The studies conducted by Turkish Higher Education Council and Directorate General of Civil Aviation Education Committee
- Tez No: 399791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRDAL ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sivil Havacılık, İşletme, Education and Training, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sivil havacılık eğitimi yapan üniversitelerde akademik programların tasarlanması, oluşturulması ve uygulanması süreçlerinde sektör beklentilerinin karşılanabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması mezunların istihdamını kolaylaştırmakta ve sektörün nitelikli insan kaynağı ihtiyacının giderilmesini sağlamaktadır. Üniversite-iş dünyası işbirliğinin önemi tüm sektörler için vazgeçilmez bir unsur olarak kabul edilirken, bu amaçla Yükseköğretim Kurumu ve sivil havacılık alanındaki resmi otorite olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü koordinasyonunda sivil havacılık sektörü temsilcilerinin ve üniversitelerin katılımı ile oluşturulan eğitim komisyonu faaliyetleri; sivil havacılık alanında eğitim yapmakta olan üniversitelerin kontenjan ve yerleşme verileri; sivil havacılık otoritelerinin bu programları akredite etme koşulları ve sivil havacılık sektörünün işgücü analizi değerlendirmeleri bu çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Sivil havacılık alanındaki akademik çalışmaların geliştirilmesi, verimli programlar açılması ve nitelikli mezunlar yetiştirilmesine katkıda bulunulması hedeflenen bu çalışmada, 2023 projeksiyonunda kabin ve yer işletme personeli ihtiyacının yüksek olduğu mevcut programların yetkilendirilmeleri koşuluyla bu arzın karşılanabileceği, yer işletmede kontenjan artırılmaması ve yeni program açılmaması gerektiği, pilot ihtiyacının mevut programlarla karşılanamayacağı için pilotaj programı açılmasının gerekliliği, bakım personeli ihtiyacının da yetkilendirilen programlar sayesinde karşılanabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process of designing and implementing academic programs in the universities offering civil aviation education, to take necessary precautions in order to meet the sector expectations and demands makes employment easier for graduates. With regards to the undeniable fact that university-sector cooperation is an ultimate factor for all sectors, the activities carried out by Education Committee organized with the representatives of civil aviation sector under the coordination of Directorate General of Civil Aviation; the data related to the quotas and placements in the universities giving civil aviation education; the accreditation rules of civil aviation authorities for these programs and conditions of the programs and labor analysis of civil aviation sector are the areas discussed in this study. In this study aiming at giving contribution to improve academic studies in civil aviation, to open effective programs in this field and to give qualified graduates, using the projection of 2023, it has been concluded that; the demand for cabin and ground services staff is high and it can be met with the accreditation of current programs; there is no need for extra quota in ground services programs; as it is not possible to meet the demand for pilots with the existing programs, there is a need for new pilotage programs and finally the need for repair and maintenance staff can be met with the help of these accredited programs.