Perceived parenting styles, self-ambivalence, cognitive and emotional regulation in relation to obsessive-compulsive symptomatology
Algılanan anne-baba tutumları, benlik ikilemi, bilişsel ve duygusal regülasyon ile obsessif-kompulsif semptomatoloji arasındaki ilişki
- Tez No: 399837
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NURAY KARANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, genel obsessif-kompulsif semptomatolojiye (OKS) yol açan ve bunların devam etmesinde etkili olan faktörlerin toplumsal bir örneklemde incelenmesidir. Bu çalışmada, Obsessif-Kompulsif Bozukluğun bilişsel modelleri (Salkovskis, 1985; Rachman, 1997; Clark, 2004), Guidano ve Liotti (1983) tarafından geliştirilen benlik-ikilemi teorisi ile Gross'un (1999) duygu düzenleme süreçleri modeli temel alınarak algılanan anne-baba yetistirme tutumları, benlik ikilemi, işlevsel olmayan inançlar ve duygu düzenleme yöntemlerinin OKS'yi ve alt boyutlarını yordamadaki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, öncelikle, Benlik İkilemi Ölçeği (BİÖ; Bhar & Kyrios, 2007) Türkçe'ye uyarlanarak, pilot çalışma ile psikometrik özellikleri incelenmiştir. Ana çalışma kapsamında, ilgili sekiz ölçek, Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunan 877 yetişkin örnekleme uygulanmıştır. BİÖ'ye uygulanan faktör analizi sonucunda benlik-değeri ikilemi, ahlaki ikilem ve sosyal kabul olmak üzere üç faktör elde edilmiştir. Analizler, ölçeğin tutarlı ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Yapılan hiyerarşik regresyon analizleri sonucunda, anneden algılanan reddedici tutum, babadan algılanan aşırı koruyuculuk, benlik-değeri ikilemi, sosyal kabul, sorumluluk/tehdit algısı, mükemmeliyetçilik/belirsizlik, düşüncenin önemi/kontrolü ile ilgili inançlar ve duygusal düzenleme yöntemi olarak bastırmanın genel OKS ile ilişkili oldukları gözlenmiştir. Buna ek olarak, algılanan anne-baba tutumlarının OKS ile ilişkisinde benlik ikilemi faktörlerinin aracı rölü ile benlik-ikilemi faktörlerinin OKS ile ilişkisinde obsessif inançlar ve bastırmanın aracı rolü analiz edilmiştir. Son olarak yapılan model testi sonuçları değerlendirildiğinde ise algılanan ebeveyn tutumlarından OKS'ye kadar doğrudan ve dolaylı etkilerin olduğu gözlenmiş ve benlik-ikilemi, obsessif inançlar ve duygu düzenleme yöntemi olarak bastırmanın aracı rolleri saptanmıştır. Sonuçlar, ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış, çalışmanın sınırlılıkları belirtilerek bulgular sonucunda klinik uygulamalar ve ileride yapılacak olan çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this dissertation is to examine the factors contributing to the development and maintenance of general obsessive-compulsive symptomatology (OCS) in a community sample. On the basis of cognitive models (Salkovskis, 1985; Rachman, 1997; Clark, 2004), Guidano and Liotti's model of self-ambivalence, and Gross' (1999) process model of emotion regulation, the present study aimed to investigate the role of perceived parental styles, self-ambivalence, maladaptive appraisals, and emotion regulation strategies in predicting both overall OCS and subtypes of OCD. In line with these purposes, firstly, the Self-Ambivalence Measure (SAM; Bhar & Kyrios, 2007) was translated into Turkish and a pilot study was conducted in order to evaluate the psychometric properties of the instrument. Main study included 877 adults from different regions of Turkey. The factor analysis of the SAM revealed a three-factor solution, labeled as self-worth ambivalence, moral ambivalence, and public-self acceptability. Additionally, the analyses showed that Turkish SAM had satisfactory psychometric properties. Regression analyses indicated that paternal overprotection, maternal rejection, self-worth ambivalence, public self-acceptability, OCD-related beliefs, and suppression were associated with the overall obsessive-compulsive symptoms. Finally, the results of model-testing analyses showed the mediator roles of self-ambivalence, obsessive appraisals, and suppression as an emotion regulation strategy between parental attitudes and OCS. The results of the current study were discussed in the light of the literature; and clinical implications, limitations, and directions for the future studies were presented.